Wielka Brytania: najwięcej zachorowań na gruźlicę w Europie

Co roku w Wielkiej Brytanii diagnozowanych jest ponad 9 tys. nowych przypadków zachorowań na gruźlicę. Problem jest szczególnie dotkliwy w stolicy, ponieważ właśnie tam rejestruje się 40 procent wszystkich brytyjskich przypadków gruźlicy.

Alimuddin Zumla, ekspert od gruźlicy w University College w Londynie, powiedział, że sytuacja w tym mieście przypomina wybuch lekoopornej gruźlicy w więzieniach amerykańskich w latach 90., kiedy trzeba było wielkich nakładów finansowych, by opanować sytuację.

Gruźlica może powrócić zwłaszcza w dotkniętych biedą rejonach.
Marne mieszkania, niedostateczna wentylacja i zatłoczenie warunki typowe dla czasów wiktoriańskich są przyczynami wyższego wskaźnika zachorowań na gruźlicę w niektórych z londyńskich dzielnicnapisał Zumla w komentarzu do badań opublikowanych w dzienniku The Lancet Infectious Diseases.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach europejskich, ogniska gruźlicy koncentrują się w skupiskach imigrantów, narkomanów, więźniów oraz nosicieli wirusa HIV.

Według raportu z zeszłego miesiąca zachorowania na gruźlicę w 2009 roku w Wielkiej Brytanii osiągnęły poziom najwyższy od 30 lat, przy czym liczba przypadków gruźlicy lekoopornej niemal podwoiła się w ciągu ubiegłego dziesięciolecia.

Niemal jedna trzecia ludzi na całym świecie jest zakażona prątkami Kocha - drobnoustrojami powodującymi gruźlicę, ale tylko u niewielu procent z nich choroba się rozwinie.

Epidemii AIDS pod koniec lat 80. i w 90. towarzyszyło zwiększenie liczby zachorowań na gruźlicę, ponieważ osłabienie bariery immunologicznej w przypadku AIDS zwiększa u chorych na tę chorobę podatność na gruźlicę.

Natomiast lekooporna postać gruźlicy może zaatakować po zarażeniu się nią od chorego lub w wyniku niewłaściwego lub niedostatecznego leczenia.

Badania mówią też, że wzrost zachorowań na gruźlicę w Wielkiej Brytanii dotyczy przede wszystkim nowych imigrantów. 85 procent przypadków zachorowań wystąpiło u ludzi spoza Wielkiej Brytanii, którzy na Wyspach mieszkali dwa lub więcej lat. Około połowy przypadków dotyczyło tych, którzy byli tam od pięciu lat lub dłużej. Wskazuje to, że gruźlica nie została tam przywleczona z zagranicy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH