Wielka Brytania: kontrowersje wokół aborcyjnej turystyki

Brytyjskie tabloidy twierdzą, że w ciągu roku aborcji w Anglii poddało się 10 tys. Polek. Kliniki aborcyjne nie potwierdzają danych.

Ani jedna z dwóch największych sieci klinik aborcyjnych nie potwierdza liczby 10 tys. aborcji, dokonywanych w Wielkiej Brytanii przez Polki, o czym donoszą angielskie tabloidy, w tym brytyjski Dziennik Daily Mail. Gazeta ta, krytykując polską turystykę aborcyjną do Anglii, powołuje się na opinie parlamentarzystów i twierdzi, że przeciwni jej są zarówno konserwatyści, jak i laburzyści. Uważają oni, że Polki przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z powodu aborcyjnych ograniczeń prawnych we własnym kraju.

Według konserwatywnej deputowanej Ann Widdecombe, brytyjskie przepisy są zbyt liberalne. Laburzysta Kevin Barron, szef Komisji Zdrowia w Izbie Gmin uważa, że brytyjski system opieki zdrowotnej nie powinien finansować przeprowadzania przez Polki aborcji w Anglii. Według niego jest to wbrew przepisom.

Tymczasem, największe sieci aborcyjnych klinik w Wielkiej Brytanii twierdzą, że liczba Polek, rzekomo poddających się w Wielkiej Brytanii aborcji nie jest prawdziwa.

W sieci BPAS uważają, że liczba ta jest przesadzona. Również pracownicy sieci Marie Stopes, nie zgadzają się z określeniem, że dużo Polek dokonuje w Anglii aborcji.

Z oficjalnych brytyjskich danych wynika natomiast, iż w ubiegłym roku w celach aborcyjnych przyjechało do Wielkiej Brytanii 30 Polek. Stanowiło to 0,4 procent spośród 6862 zabiegów dokonanych u kobiet, które nie mieszkają w Anglii. Kobiety te nie korzystały z systemu opieki zdrowotnej NHS i za zabieg zapłaciły. Koszt aborcji w Marie Stopes wynosi od 450 do 2 tys. funtów.

W Polsce aborcja jest dozwolona tylko w wyjątkowych przypadkach: gwałtu, uszkodzenia płodu i zagrożenia życia matki. W praktyce jednak tylko niewielu lekarzy zgadza się na wystawienie takiej diagnozy. W większości krajów Azji, Afryki, Europy (z wyjątkiem Irlandii, Hiszpanii i Finlandii) i Stanach Zjednoczonych aborcja jest legalna.

W Wielkiej Brytanii ciążę można usunąć do końca piątego miesiąca, kiedy matka czuje już ruchy płodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH