Wieliczka: pracodawca wspiera badania cytologiczne

Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieliczce zainicjowała nietypową akcję profilaktyczną... zachęcając firmy do zgłaszania kobiet na badania cytologiczne w czasie pracy.

Dzięki temu setki mieszkanek powiatu wielickiego (może) wykona(ć) profilaktyczne badania cytologiczne bez których trudno mówić o  zapobieganiu rakowi szyjki macicy.

– Problem polega na tym, że kobietom często trudno jest znaleźć czas po pracy na badania profilaktyczne, gdy zajmie się już obowiązkami domowymi. Dlatego zwróciliśmy się do pracodawców z apelem, aby pozwolić na wykonanie tych badań w godzinach pracy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Suchanik, dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieliczce.

Jak relacjonuje dyrektor lokalnego sanepidu, zainteresowanie akcją okazało się bardzo duże. Zgłosiło się już siedem mniejszych i większych przedsiębiorstw, a Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nadal przyjmuje zgłoszenia od kolejnych firm zainteresowanych udziałem w projekcie.

– Mamy już ponad 300 nazwisk zgłoszonych kobiet, aktualnie weryfikujemy ich dane. Akcja obejmuje także prelekcje ginekologów dotyczące profilaktyki chorób kobiecych w zainteresowanych tym firmach. Planowaliśmy badania do końca roku, ale ponieważ jest tak duże zapotrzebowanie ze strony kobiet i chęć ze strony pracodawców, przedłużymy tę akcję – mówi nam dyrektor wielickiej PSSE.

Akcja nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Projekt umożliwi kobietom w wieku 25-59 lat wykonanie badan cytologicznych, standardowo refundowanych z NFZ, w miejscowej przychodni ginekologicznej.

Nad projektem wprowadzenia obowiązkowych badań cytologicznych i mammograficznych Ministerstwo Zdrowia pracuje już od 2008 roku. Teraz chce wprowadzić je do badań wstępnych i okresowych dla wszystkich kobiet pracujących lub podejmujących pracę.

Polska ma jeden z najwyższych współczynników zachorowalności a także najwyższy współczynnik śmiertelności spowodowanej rakiem szyjki macicy wśród państw UE. Jak podaje MZ, wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy w Polsce wynosi
• 18,1 przypadków w przeliczeniu na 100 tys. kobiet,
natomiast wskaźnik śmiertelności (stosunek liczby zgonów do liczby zachorowań) kształtuje się na poziomie
• 55 proc.

W krajach, które od wielu lat obejmują badaniami cytologicznymi praktycznie całą populację kobiet, wskaźniki te są jednocyfrowe.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH