Konkurs na nowych świadczeniodawców usług ratownictwa medycznego NFZ rozstrzygnął 28 lutego. Ogłoszono go po tym, jak część przyszpitalnych oddziałów ratowniczych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina, a w Szamotułach prywatna firma; świadczą one usługi na terenie tych powiatów od 1 marca.

Wynik konkursu stał się przyczyną protestów ratowników i placówek, które go przegrały.

W odwołaniu szef szpitala w Turku zarzucał Funduszowi także zasadę nierównego traktowania podmiotów i rozpatrywania wniosku przez dwie odrębne komisje.

Dyrekcja wielkopolskiego oddziału NFZ wyjaśniła, że dane konkursowe analizuje system informatyczny, który automatycznie wybiera najlepszą ofertę. W opinii Funduszu komisja konkursowa w trakcie całego postępowania konkursowego żadnym działaniem nie złamała zapisów Ustawy w zakresie równego traktowania świadczeniodawców, jak i prawidłowo dokonała oceny złożonych ofert.

Dyrekcja zoz w Turku odwoła się od środowej decyzji NFZ. - Złożymy odwołanie do prezesa NFZ, a jeżeli jego decyzja będzie negatywna to złożymy skargę do Sądu Administracyjnego - powiedział PAP dyrektor szpitala w Turku Krzysztof Bestwina.

W przypadku odwołania zoz w Szamotułach Fundusz uznał, że konkurencyjna firma, która wygrała konkurs, ma odpowiednie urządzenia dla przyjmowania zgłoszeń co podnoszono w odwołaniu.

Wielkopolski NFZ oddalił też odwołania złożone przez szpital w Kole, który twierdził, że pogotowie z Konina, które wygrało konkurs na usługi ratownictwa medycznego, to podmiot niezarejestrowany na terenie powiatu Kolskiego.

"Stacja Pogotowia w Koninie może świadczyć usługi na terenie całego kraju - tak wynika z zapisów statutu tego podmiotu" - napisał w uzasadnieniu wielkopolski NFZ.

Od początku miesiąca ratownicy medyczni z Koła, Turku i Szamotuł oraz władze samorządowe z tych powiatów protestują przeciwko rozstrzygnięciu konkursu na usługi ratownictwa medycznego, w wyniku którego dotychczasowi ratownicy medyczni zostali zastąpieni przez pogotowie w Koninie (Koło, Turek) i prywatną firmę (Szamotuły).

Protestujący uważają, że firmy, które wygrały konkursy dopuściły się nieprawidłowości i nie spełniają wymogów ustawowych.

O sprawie zawiadomione zostały Najwyższa Izba Kontroli i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na początku marca samorządowcy z Turku złożyli też doniesienie do prokuratury w tej sprawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH