W Warszawie rozpoczął się dwudniowy kongres pediatrów. Lekarze dyskutują o perspektywach diagnostyczno- terapeutycznych w swej dziedzinie medycyny.

Kierownik Kliniki Kardiologii w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka prof. Wanda Kawalec podkreślała, że wiele lecznic dla dzieci ma problemy z rozliczeniami z Funduszem w ramach systemu Jednorodnych Grup Pacjentów. NFZ ma zupełnie inne spojrzenie na całą sytuację niż specjaliści - komentowała Kawalec.

– Nie chodzi wyłącznie o finansowanie świadczeń medycznych, ale także o pieniądze na choćby minimalny rozwój pediatrii, na wymianę aparatury.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Anna Dobrzańska oceniła, że rozmowy z Funduszem na temat finansowania świadczeń są bardzo trudne.

– Fakty, którymi my dysponujemy, dla nich nie mają znaczenia. Specjalistyczny szpital dla dzieci to większa ilość sprzętu, większa ilość pielęgniarek i opiekunek. Mały pacjent, ale wielkie koszty. (...) Na wielu płaszczyznach mamy problem z porozumieniem się z NFZ. Postępujemy zgodnie z kodeksem medycznym i nikt nas z tego nie zwalnia. Nie mamy zamiaru dostosowywać poziomu leczenia do tego, co finansuje NFZ – zaznaczyła prof. Dobrzańska.

Kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu prof. Alicja Chybicka przypomniała, że od lipca przeszczepy szpiku kostnego będą finansowane ze środków NFZ, a nie jak do tej pory z pieniędzy Ministerstwa Zdrowia. W jej ocenie grozi to obniżeniem wyceny przeszczepów, co może doprowadzić do ich ograniczenia.

– Dla NFZ będzie to oznaczało mniej przeszczepów, ale oznacza to, że dzieci będą tracić życie. W przypadku przeszczepów nie może być żadnych opóźnień w finansowaniu. Ministerstwo Zdrowia robiło to bezbłędnie.

Prof. Chybicka podkreślała także, iż brakuje środków na badania profilaktyczne dzieci, są one przeważnie wykonywane raz na cztery lata.

Prezes PTP wyraziła zadowolenie, że podczas prac sejmowych nad ustawą o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych zgłoszono poprawkę umożliwiającą wizyty u pediatry bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jak mówiła, obecnie bez skierowania można udać się wyłącznie do pediatry, który przyjmuje w poradni, do której zapisane jest dziecko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH