Wiceminister Pinkas: Instytut Geriatrii wymaga doposażenia Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji ma stać się ośrodkiem referencyjnym, który będzie m.in. miejscem kształcenia specjalistów w zakresie geriatrii. Fot. Archiwum

Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji powinien zostać doposażony - ocenił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas środowego (24 lutego) posiedzenia sejmowej Komisji polityki senioralnej. Placówka ma pełnić ważną rolę w kształceniu w zakresie geriatrii.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 sierpnia 2015 r. podjęto decyzję o przekształceniu warszawskiego Instytutu Reumatologii w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Do zadań tej placówki należy m.in. prowadzenie badań naukowych oraz przygotowanie standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii oraz rehabilitacji medycznej.

- Podjęto już istotne działania, żeby Instytut stał się ośrodkiem referencyjnym, z którego będzie wypływała wiedza dla lekarzy rodzinnych, lekarzy innych specjalności, a także będzie to miejsce kształcenia specjalistów w zakresie geriatrii - mówił Pinkas podczas posiedzenia komisji.

Wiceminister chwalił kadrę Instytutu, ale jednocześnie podkreślał konieczność doposażenia placówki; powiedział, że obecnie jest ona "w opłakanej kondycji infrastrukturalnej". Dopytywany przez PAP o zakres planowanych działań powiedział, że m.in. wyremontowania wymaga kilka oddziałów.

- Żeby ten instytut miał możliwość implementowania nowych technologii medycznych - mówił.

Pinkas przypomniał na posiedzeniu komisji, że obecnie w Polsce jest ok. 300 geriatrów. Zaznaczył, że ich rolą przede wszystkim powinno być dzielenie się swoją wiedzą, prowadzenie ośrodków dydaktycznych oraz konsultacja z innymi lekarzami. Podkreślił też, że lekarze opieki podstawowej powinni być doskonale wykształceni w zakresie specyfiki diagnostyki i terapii osób starszych.

- Musimy być realistami: nie zbudujemy w Polsce oddziałów geriatrycznych, które zapewnią możliwość dostępu o każdej porze dnia i nocy każdej osobie starszej. (...) My mamy zapewnić dostęp do geriatrii, która wygląda w taki sposób, że mamy na oddziałach ludzi, którzy mają odpowiednie wykształcenie i którzy mają umiejętności geriatryczne - mówił Pinkas.

W informacji przekazanej członkom komisji resort zdrowia wskazuje, że kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed systemem ochrony zdrowia są m.in. koordynacja leczenia seniorów, problem polipragmazji (niewłaściwa ordynacja leków - PAP) osób starszych, potrzeba zwiększenia specjalistów z zakresu geriatrii oraz wzrost kompetencji lekarzy rodzinnych zajmujących się osobami starszymi.

Resort podkreślił też wagę współpracy Instytutu Geriatrii jako podmiotu naukowo-badawczego z podmiotami leczniczymi oraz polskim i zagranicznym przemysłem. ''Budowanie partnerstwa pozwala na prowadzenie prac badawczych, których celem jest opracowanie nowych produktów i usług dedykowanych potrzebom osób starszych'' - dodaje MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH