Wejherowo: nowinka techniczna w praktycznym zastosowaniu

Chirurdzy z Wejherowa po raz pierwszy w Polsce użyli specjalnego portu przeznaczonego do zabiegów przez jedno cięcie (LESS).

Multimedia

Zabieg przeprowadzono 26 stycznia w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Owym po raz pierwszy użytym narzędziem był  Quadriport Olympusa pozwalający na łatwy i bezpieczny dostęp do jamy otrzewnowej.

Cięcie długości ok. 4cm wykonuje się w okolicy pępka pacjenta. Zamocowany Quadriport, pozwala na użycie równocześnie czterech narzędzi laparoskopowych. Są to specjalnie przystosowane narzędzia do chirurgii małoinwazyjnej, posiadające kilka krzywizn i wygięć ułatwiających poruszanie się w jamie otrzewnowej. Quadriport to kontynuacja prężnie rozwijającej się gałęzi chirurgii jaką jest chirurgia małoinwazyjna, chirurgia przez naturalne otwory ciała, zabiegi z jednego tylko cięcia.

Przewaga nad tradycyjną chirurgią otwartą i „klasyczną” laparoskopią jest bardzo duża. Użycie jednodostępowych portów pozwala na zmniejszenie bólu i urazu okołooperacyjnego, zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe, minimalizuje cierpienie pacjenta i skraca czas pobytu w szpitalu do niezbędnego minimum.

Dużym, jeśli nie największym atutem, takiego zabiegu jest to, że pozostaje po nim niewielka blizna. Użycie jednego portu położonego centralnie pozwala także na dokładną eksplorację całej jamy otrzewnowej bez potrzeby wprowadzania dodatkowych trokarów przy zmianie planów operacyjnych. Można więc z tego samego dostępu zoperować zarówno pęcherzyk żółciowy jak i  wyrostek robaczkowy, zoperować żołądek jak i odbytnicę.

Pionierski zabieg wykonał zespół operacyjny w składzie:
• dr n med. Maciej Michalik,
• lek. Agata Frask,
• anestezjolog lek. Waldemar Winiarski,
• instrumentariuszki: Małgorzata Konkol i Agnieszka Zaborowska.

Wejherowscy chirurdzy użyli systemu Olympusa do usunięcia zmiany nowotworowej zlokalizowanej w odbytnicy.

– Zabieg przebiegł bez żadnych komplikacji. Pacjentka czuje się bardzo dobrze – informuje dr Michalik. – Technicznie jest to trudny zabieg. Jego wykonanie nie byłoby możliwe bez wcześniejszego przygotowania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH