
Pod hasłem „Polscy okuliści kontra jaskra” w najbliższą sobotę odbędzie w całym kraju akcja bezpłatnych badań przesiewowych wczesnego wykrywania tej choroby - poinformowali we wtorek (14 marca) eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.
- Jaskra jest po zaćmie drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku, ale mało osób wie o niej i jest późno wykrywana, dlatego 18 marca w całym kraju będą czynne gabinety okulistyczne, do których na badania kontrolne zapraszamy osoby, u których choroba ta nie została jeszcze wykryta, i przez ostatni rok nie byli u okulisty - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Iwona Grabska-Liberek.
PTO podejrzewa, że w Polsce jest około 750 tys. osób z jaskrą, chorobą wyjątkowo podstępną, prowadzącą do zaniku nerwu wzrokowego, nie powodującą przy tym żadnych dolegliwości. - Ta choroba nie boli, kradnie jedynie wzrok - podkreśliła prezes towarzystwa. Jej zdaniem ze swej choroby nie zdaje sobie sprawy prawie 70 proc. osób cierpiących na jaskrę.
Do poniedziałku (13 marca) do akcji wczesnego wykrywania jaskry zgłosiły się 64 poradnie w 41 miastach, ale do soboty (18 marca) będzie ich jeszcze więcej. Zgłoszenia od okulistów, którzy chcą się włączyć do kampanii bezpłatnych badań przesiewowych, napływają do Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Informacje na bieżąco zamieszczane są na stronie internetowej www.pto.com.pl. Po znalezieniu placówki najbliższej miejsca zamieszkania należy się do niej zgłosić telefonicznie. Bezpłatnie wykonywane będą trzy badania świadczące o jaskrze: pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej (nie może zbyt wysokie), tarcza nerwu wzrokowego oraz grubość rogówki. Tego dnia nie będzie potrzebne żadne skierowanie od lekarza.
Prof. Grabska-Liberek zwraca uwagę, że jeśli ktoś w sobotę (18 marca) nie będzie mógł skorzystać z akcji, to warto zgłosić się do okulisty później, choć wówczas potrzebne będzie skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie trzy badania w kierunku jaskry są jednak bezpłatne (refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia). Trzeba będzie jednak poczekać w kolejce na wizytę u okulisty.
- Polacy nie badają profilaktycznie swojego wzroku, do okulisty trafiają zwykle dopiero wtedy, kiedy mają jakieś zaburzenia widzenia, w przypadku jaskry mogą to być ograniczenia w polu widzenia - powiedziała Grabska-Liberek, która jest kierownikiem Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 11:59 Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim zostanie odbudowana
- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 10:23 Pełnomocnik rządu: protestujący rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali
- 10:17 Naukowcy: o zdrowiu przyszłych dzieci decyzuje styl życia ich rodziców
- 10:03 RPD: apeluje dostępność do nieodpłatnych świadczeń dla wszystkich dzieci
- 09:50 Badania: odkryto lepszy sposób przechowywania wątroby do przeszczepu
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych