Wczesna diagnoza = skuteczność leczenia chorób reumatologicznych

Zwiększenie świadomości lekarzy rodzinnych i pacjentów pomoże skuteczniej leczyć choroby reumatologiczne oraz osteoporozę posteroidalną - przekonywali reumatolodzy w środę (7 grudnia) w Warszawie.

Z opublikowanego w 2011 r. przez GUS "Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia" wynika, że choroby kości i stawów należą do najczęstszych, jakie Polacy zgłaszają lekarzom. Na bóle pleców skarży się co czwarta kobieta i co piąty mężczyzna. U 11 proc. występują bóle szyi, zapalenie kości i stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów deklarowało w badaniu ponad 8 proc. osób dorosłych (co zdaniem ekspertów jest wartością zawyżoną, ale wskazuje na skalę problemu).

Do najczęstszych przyczyn dolegliwości reumatycznych należy reumatyzm tkanek miękkich, zespoły bólowe (związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa i stawów) i osteoporoza. Niemało osób zgłasza się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zespołem Sjogrena czy spondyloartropatią zapalną. Tacy pacjenci coraz częściej odwiedzają lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów, ponieważ choroby reumatyczne dotyczą również dzieci. Jednocześnie szacuje się, że pacjentów z dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi będzie coraz więcej.

W chorobach reumatycznych i układu kostnego ważna jest wczesna diagnoza, która zwiększa skuteczność leczenia. Tymczasem w Polsce przypadłości te rozpoznaje się później niż w Europie Zachodniej, co przekłada się na zaawansowanie choroby i stan pacjenta.

W usprawnieniu diagnostyki ma pomóc działająca od niedawna Akademia Kości i Stawów (AKiS). Patronuje jej konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii prof. Witold Tłustochowicz, a program opracowała Fundacja Centrum Rozwoju Medycyny i Instytut Reumatologii. Program AKiS skierowany jest m.in. do lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów, do których najczęściej trafiają pacjenci z dolegliwościami reumatycznymi.

- Akademia jest po to, by pomóc lekarzom szybko "wychwycić" chorych i skierować ich do reumatologa. Skuteczne leczenie choroby reumatycznej wymaga wykrycia jej początku. Po 10-20 latach chory człowiek staje się inwalidą i trudno mu wtedy pomóc - zaznaczył prof. Tłustochowicz.

Od 1 grudnia akademia zorganizowała dwa szkolenia dla lekarzy, m.in. na temat metod diagnostycznych i dostępnych badań, leczenia i terapii chorych z chorobami reumatycznymi, współpracy z reumatologiem i komunikacji z chorymi. Planowane są kolejne kursy.

Prof. Tłustochowicz informował też o specjalnym programie - kalkulatorze dla lekarzy, który pomaga ustalić, czy pacjent zgłaszający się do internisty cierpi na zapalenie stawów. Trafne rozpoznanie pozwoli szybciej kierować do reumatologów osoby wymagające specjalistycznej pomocy, a jednocześnie unikać sytuacji, w której chorego kieruje się tam "na wszelki wypadek".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH