Warszawa: zbadają ciśnienie krwi kierowcom zawodowym

Podczas kontroli Inspekcji Transportu Drogowego w punkcie w okolicach Warszawy kierowcy zawodowi będą mogli sprawdzić ciśnienie krwi w ramach ogólnopolskiej kampanii "Ciśnienie na życie".

Jak poinformował Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wspólna przedświąteczna akcja organizatorów ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie" i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pozwoli kontrolowanym przez ITD kierowcom ciężarówek i autobusów skorzystać z dodatkowej możliwości zbadania stanu swojego zdrowia.

Gajadhur przypomniał, że zawodowi kierowcy przechodzą regularne badania lekarskie, jednak pomiar ciśnienia tętniczego przy okazji kontroli drogowej, może pomóc wykryć nadciśnienie tętnicze w tej grupie.

ITD planuje, że przedstawiciele kampanii "Ciśnienie na życie" będą mogli brać udział w podobnych kontrolach na terenie kraju także w nadchodzącym 2013 roku. Pierwsza wspólna akcja odbędzie się 22 grudnia w godzinach przedpołudniowych na jednym z parkingów przy drodze krajowej nr 7 w okolicach Warszawy. Inspektorzy będą kontrolowali ciężarówki i autobusy.

Kolejne akcje przewidziane są w nowym roku, m.in. podczas kontroli autokarów wycieczkowych w czasie ferii. - W przyszłym roku planujemy zorganizować ok. 10 takich kontroli drogowych m.in. ciężarówek, autokarów, autobusów miejskich, podmiejskich, busów oraz taksówek w różnych miejscach kraju.

Rzecznik ITD zwrócił uwagę, że kierowcy są grupą zawodową, która w szczególny sposób powinna kontrolować stan swojego układu krążenia.

- Z danych Komendy Głównej Policji wynika bowiem, że ok. 2 proc. wypadków drogowych jest spowodowanych zasłabnięciem, zaś tego rodzaju zdarzenie może być konsekwencją m.in. podwyższonego ciśnienia tętniczego - dodał.

Podkreślił, że zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i układu krążenia, w tym także nadciśnienia tętniczego.

- Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres sprzyjają rozwojowi schorzeń o podłożu kardiologicznym - wymienił.

Przeprowadzające pomiary ciśnienia tętniczego pielęgniarki udzielą kierowcom informacji na temat profilaktyki chorób układu krążenia. Na punkcie kontrolnym będą rozdawane również prozdrowotne materiały edukacyjne.

Celem akcji jest nakłonienie kierujących pojazdami do troski o własne zdrowie i zwiększenie ich świadomości na temat ryzyka związanego ze zdarzeniami sercowo-naczyniowymi, takimi jak zawał serca czy udar mózgu, które mogą ich zaskoczyć nawet podczas jazdy.

Ponadto za każdy pomiar ciśnienia, wykonany w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie", organizator przekaże złotówkę na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu. Działania kampanii będą prowadzone do końca 2013 r. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH