Warszawa: zastawki wszczepiają przez tętnicę

W klinice WUM wszczepiają sztuczne zastawki aortalne metodą małoinwazyjną.

Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego po raz pierwszy w historii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepił sztuczną zastawkę aortalną metodą przezskórną (eng. trans-catheter aortic valve implantation, TAVI).

– Głównym operatorem był kierownik Oddziału Kardiologii Inwazyjnej w Klinice – dr Janusz Kochman, który przeprowadził zabieg wraz z dr. Jean-Claude Laborde z St.George Hospital w Wielkiej Brytania, pionierem i kluczowym badaczem zaangażowanym w tworzenie zastawek typu CoreValveT – informuje portal rynekzdrowia.pl Marta Wojtach, rzecznik WUM.

Dr Jean-Claude Laborde, jak podaje Marata Wojtach,   przeprowadził ponad 1100 procedur TAVI, uczestniczył w pracach nad kolejnymi modelami zastawek, przeszkolił setki kardiologów interwencyjnych. W sumie w ciągu dwóch dni jego wizyty na WUM zrealizowanych zostanie 5 zabiegów. Zabieg ma charakter wielospecjalistyczny, uczestniczą w nim również kardioanestzjolodzy i kardiochirurdzy z Kliniki Kardiochirurgii I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, kierowanej przez doc. Romualda Cichonia.

Wszczepienie zastawki drogą przezskórną jest metodą małoinwazyjną, odbywa się poprzez dostęp od tętnicy udowej lub podobojczykowej. Najważniejszym z punktu widzenia pacjenta jest wykonanie zabiegu bez chirurgicznego otwarcia klatki piersiowej. Metoda ta jest mniej obciążająca dla pacjenta w porównaniu z klasyczną operacją kardiochirurgiczną, stąd może być proponowana pacjentom bardziej obciążonym, których ryzyko związane z operacją przekracza potencjalne korzyści z leczenia.

– Dla WUM to wydarzenie  jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju kardiologii i badań nad innowacyjnymi technikami przezskórnymi. Stałe podnoszenie kwalifikacji i stosowanie światowych standardów leczenia jest ważnym elementem realizowanej od lat strategii rozwoju kadr Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ośrodek kierowany przez prof. Grzegorza Opolskiego dołącza tym samym do pierwszych polskich ośrodków kardiologicznych, które wykonują ten zabieg – tłumaczy rzecznik.

Pierwsze zabiegi w Polsce przeprowadzono w ubiegłym roku w ośrodkach akademickich w Krakowie i Zabrzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH