Warszawa: wysoka jakość stołecznej mammografii

Warszawskie ośrodki zaangażowane w profilaktykę raka piersi mogą się pochwalić wysoką jakością badań, szczególnie jeżeli chodzi o prześwietlenia aparatami analogowymi - wynika z audytu klinicznego pracowni mammograficznych realizujących Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Audyt prowadzony był w podziale na pracownie analogowe i cyfrowe. Wśród tych pierwszych, na 246 placówek tylko 11 nie uzyskało wystarczającej ilości punktów. W kategorii cyfrowej skontrolowano 65 ośrodków, spośród których poniżej oczekiwań znalazło się 9.

Jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy na pierwszych trzech lokatach pod względem jakości badań analogowych znajdują się warszawskie ośrodki.

Najlepsze oceny podczas audytu uzyskała niepubliczna placówka Sensor Cliniq. Bardzo dobrze wypadło też Centrum Medyczne Saska Kępa. Trzecią lokatę, wśród placówek oferujących najwyższą jakość badań, zajęło stołeczne Centrum Medyczne Enel - Med.

W audycie badań analogowych dobrze wypadły też pracownie ze Śląska. Tuż za warszawskimi ośrodkami znalazło się Śląskie Centrum Osteoporozy i NZOZ Tommed z Katowic. Bardzo dobrze został oceniony także NZOZ Genom z Rudy Śląskiej.

Wśród placówek wykonujących badania cyfrowe najlepiej wypadło Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej oraz SPZOZ 1 Szpital Wojskowy w Lublinie.

Jednak tuż za najlepszymi pracowniami uplasowały się dwa ośrodki z Warszawy. Zgodnie z oczekiwaniami, wysoką trzecią lokatę pod względem jakości mammograficznych badań cyfrowych zajęło Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dobrze wypadł również stołeczny Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego.

Poza tym w kategorii badań cyfrowych wysoko znalazły się także placówki z Krakowa. Na czwartej lokacie audytorzy umieścili Krakowski Szpital Specjalistyczny, natomiast na piątej Szpital Uniwersytecki.

Przypomnijmy, że w najnowszym audycie, przeprowadzonym w 2011 r., zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, po raz pierwszy przyjęto, że ośrodek, któremu nie uda się zdobyć odpowiedniej ilości punktów, nie będzie mógł kontraktować badań mammograficznych. Co piętnasta pracownia nie spełniała wymogów ośrodka koordynującego. To znacząca poprawa, ponieważ w 2007 roku wyniki audytu dyskwalifikowały aż co trzecią pracownię.

Czytaj. Pracownie mammograficzne pod systematyczną kontrolą: ocena audytorów tym razem wiążąca dla Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH