Warszawa: w okolicach placu stacjonuje 30 karetek Uroczystości gromadzące dziesiątki tysięcy ludzi wymagają szczególnej mobilizacji pogotowia ratunkowego.

- Na pl. Piłsudskiego i w jego okolicach nie było jak dotąd poważniejszych interwencji medycznych - przekazał przed południem w sobotę (17 kwietnia) Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

Kilka stołecznych szpitali funkcjonuje w stanie podwyższonej gotowości. O konieczności przygotowania się do przyjęcia większej liczby pacjentów i wzmocnienia personelu powiadomiono szpitale: na Solcu, Praski, Wolski, Czerniakowski, im. Dzieciątka Jezus, im. prof. Orłowskiego oraz Szpital Dziecięcy.

Na pl. Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim rozlokowanych jest siedem namiotów, w których zostały utworzone punkty medyczne. W każdym są do dyspozycji cztery łóżka polowe, dwa zespoły ratownictwa, dwie karetki. Doraźnej pomocy może udzielać kilkuset ratowników.

Punkty medyczne są zlokalizowane: w sektorze IV otwartym dla wszystkich od ul. Wierzbowej (dwa punkty medyczne), sektorze I z sektorem dla osób niepełnosprawnych (jeden punkt medyczny + karetka), na pl. Piłsudskiego na wysokości Hotelu Victoria (jeden punkt medyczny), przy ul. Królewskiej na wysokości Zachęty (jeden punkt), w Ogrodzie Saskim od strony ul. Marszałkowskiej (dwa punkty i dodatkowa karetka w okolicach fontanny).

Nad bezpieczeństwem zdrowotnym osób uczestniczących w uroczystościach czuwają także dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz patrole złożone z harcerzy i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża.

W razie potrzeby śmigłowce LPR mogą lądować i startować z siedziby Biura Bezpieczeństwa Narodowego (awaryjne lądowisko przewidziano na placu Bankowym).

Na wniosek wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w Warszawie podczas weekendu zniesiona jest rejonizacja w zakresie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pacjenci bez względu na miejsce zamieszkania mogą zgłosić się do dowolnego punktu udzielania pomocy.

W zabezpieczeniu uroczystości żałobnych biorą udział także załogi ratowników z całego kraju (Białystok, Lublin, Łódź, Katowice, Płock, Siedlce, Ostrołęka i Radom) oraz z warszawskich prywatnych placówek zdrowia.

Ceremoniał państwowy pożegnania prezydenckiej pary oraz pozostałych ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00 na placu Piłsudskiego. Na godz. 13.00 zaplanowano tam uroczystą mszę żałobną.

Przeniesienie trumien z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich z Pałacu Prezydenckiego do archikatedry warszawskiej ma nastąpić w sobotę o godz. 17.00. O godz. 18.00 odbędzie się tam msza św. w intencji prezydenckiej pary. Uroczystości będzie przewodniczyć metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH