Warszawa: w WIM ruszył nowoczesny ośrodek dializoterapii Najnowocześniejszego w Polsce ośrodka dializoterapii w WIM; Fot. WIM

W Wojskowym Instytucie Medycznym 11 sierpnia br. otwarto najnowocześniejszy w Polsce ośrodek dializoterapii. Pracujący w nim specjaliści będą teraz mogli obsłużyć rocznie o 60 proc. pacjentów więcej niż dotychczas.

Jak podkreślał podczas otwarcia dyrektor WIM, gen. bryg. prof. Grzegorz Gielerak otwarty ośrodek dializoterapii wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt. Wdrożono też daleko posunięty reżim sanitarny oraz skoordynowany model opieki medycznej, dzięki czemu placówka zapewnia pacjentom wyjątkowe warunki, aby czyli się tu bezpiecznie.

- W dotychczasowym oddziale stacji dializ Instytut realizował ponad 14 tys. procedur hemodializy rocznie, co przekładało się na 8 mln zł kontraktu. Dziś potencjał naszego nowego oddziału zwiększa się o 8,6 tys. procedur rocznie, co oznacza zwiększenie liczby przyjmowanych przez nas pacjentów o kolejne 60 proc. - wyjaśnił dyr. Gielerak.

Stacja dializ a otoczenie szpitalne

Dyrektor Gielerak zaznaczył, że funkcjonujące na rynku stacje dializ różnią się od siebie. Otworzona przez Instytut stacja jest wyjątkowa, ponieważ posiada zaplecze w postaci szpitala wielospecjalistycznego, dlatego też oferuje chorym znacznie wyższą jakość.

- Obecne na rynku niepubliczne stacje dializ w formie izolowanej nie są w stanie zapewnić chorym takiego poziomu bezpieczeństwa jak te, działające w ramach struktury szpitala klinicznego - podkreślił dyr. Gielerak.

Zaznaczył, że cieszy się z tego, że podobny model wybierają również inne szpitale wieloprofilowe w Polsce.

- Takie podejście decyduje o sukcesie, jakim jest długotrwały stabilny stan zdrowia naszych chorych. Sukces w medycynie nie sprowadza się bowiem tylko do tego, żeby rozwiązać jeden duży problem, ale żeby zapewnić chorym całościową opiekę medyczną - podkreślał.

- Dane medyczne pokazują np, że jesteśmy tak samo skuteczni jak inne wysoko rozwinięte kraje UE jeśli chodzi o leczenie zawałów, natomiast już w leczeniu odległym gubimy ten sukces. To pokazuje, że inwestujemy duże środki w ratowanie życia, a zaniedbujemy leczenia pacjenta już po zabiegu - podkreślił dyr. Gielerak.

Liczy się bezpieczeństwo pacjenta

Podobnego zdania jest prof. Stanisław Niemczyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii WIM.

Jak wyjaśniał, kiedy myśli się perspektywicznie o leczeniu poważnie chorego pacjenta podlegającego dializoterapii, trzeba pamiętać o zapewnieniu mu bezpośredniego dostępu do kompetencji, umiejętności i możliwości specjalistów z wielu dziedzin medycyny, zwłaszcza kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, urologii i hematologii. Taki dostęp do opieki cenią sobie nie tylko lekarze, ale i chorzy, ponieważ czują się tu bezpieczni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH