Warszawa: w WIM rusza telefon zaufania dla weteranów misji

Rusza ogólnopolski telefon zaufania dla weteranów misji oraz ich rodzin. To inicjatywa Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM skierowana do osób potrzebujących pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.

Telefon zaufania nr (22) 6 88 172 33 rozpocznie działalność w poniedziałek (20 stycznia) będzie działał od poniedziałku do piątku między godz. 17 a 20.

- Zależy nam na stałym monitoringu problemów środowiska weteranów i ich rodzin. To dotyczy również osób, które już zdjęły mundur. Chcemy lepiej poznać skalę zaburzeń psychiatryczno–psychologicznych występujących po pobycie na misji. Chcielibyśmy jeszcze lepiej zgłębić problemy społeczne, które ujawniły się po powrocie żołnierza do domu. To m.in. nadużywanie alkoholu, leków czy narkotyków, w tym tzw. dopalaczy - tłumaczy ppłk dr Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.

Specjalistów z WIM interesują też wypalenie zawodowe, bezczynność społeczna, bezrobocie po zakończeniu służby wojskowej, bezdomność. ''Linia dla weteranów'' powstaje z myślą o udzielaniu szybkiej pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, dzwoniący otrzyma propozycję konsultacji, a nawet hospitalizacji w klinice. Telefon jest przeznaczony nie tylko do samych weteranów, ale również ich bliskich tj. żon, partnerek, rodziców.

- Liczę, że dzięki temu telefonowi uda nam się ustalić, w jakich rejonach kraju najbardziej potrzebna jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla osób "dotkniętych wojną". Jakiego wsparcia oczekują, co chcieliby zmienić w obecnie funkcjonujących rozwiązaniach. Co ważne, dzięki naszej inicjatywie dowiemy się tego bezpośrednio od zainteresowanych. Wiadomo bowiem, że oficjalna sprawozdawczość wojskowa nie do końca może odzwierciedlać rzeczywistość - mówi ppłk dr Tworus.

Więcej: www.wim.mil.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH