
Wyniki najnowszych badań populacyjnych dotyczących nadwagi i otyłości najmłodszego pokolenia Polaków - dzieci, młodzieży i młodych dorosłych - zaprezentowano podczas wtorkowej (19 czerwca) konferencji w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
- Fotografia epidemiologiczna otyłości/nadwagi młodego pokolenia pokazuje, że stosując normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już w pierwszych latach życia odsetek polskich dzieci z nieprawidłowo wysoką masą ciała wzrasta z 10% u półrocznych niemowląt do blisko 25% u 3-latków (badanie PITNUTS 2016-2017) - informuje IMiD.
Wśród 8-latków już jedna trzecia ma nadwagę lub otyłość i jesteśmy niechlubnym liderem naszego regionu Europy (badanie COSI 2016-2017)
Od 11. do 15. roku życia obserwuje się trend obniżania odsetka dzieci z nieprawidłowo wysoką masą ciała - od 26% u 11-latków, 24% wśród 13-latków do 15% w grupie 15-latków. Wydaje się, że u 17-latków ten odsetek nie przekracza 12%. Wyraźnie zaznaczony jest wyższy odsetek chłopców z nadwagą i otyłością, szczególnie w wieku 13 lat, u których zjawisko to jest istotnie częstsze w 2018r niż było w 2014r (badanie HBSC 2018).
Dramatyczny wzrost odsetka Polaków z nadwagą/otyłością rozpoczyna się w 18-24 roku życia (27%) i w grupie wiekowej 35-39 lat przekracza połowę populacji, osiągając u mężczyzn częstość 70%!!! i u kobiet 39% (badanie WOBASZ 2).
- Tak duża częstość nadwagi i otyłości współistnieje z bardzo niskim odsetkiem młodych Polaków wypełniających kryteria rekomendowanej dla nich częstotliwości i intensywności aktywności fizycznej - tylko 25% wśród osób między 18. a 39. rokiem życia spełnia kryteria wysokiej aktywności fizycznej w czasie wolnym od pracy, a znikomy odsetek tej grupy ma tak zwaną wysoką aktywność komunikacyjną (na przykład dojazd rowerem do pracy) - informuje prof. Anna Fijałkowska, przewodnicząca Komitetu Naukowego Konferencji „Czy to już epidemia otyłości w Polsce?”.
Eksperci podkreślają, że konsekwencje zdrowotne, związane przede wszystkim ze wzrostem ryzyka sercowo-naczyniowego, ale też onkologicznego będą następstwem zjawiska dynamiki nadwagi i otyłości w cyklu życia i wymagają pilnego opracowania kierunków działań interwencyjnych.
Konferencję „Czy to już epidemia otyłości w Polsce?” zorganizowały Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Kardiologii w Warszawie.

- 17:30 GIS: wycofanie z obrotu halibuta niebieskiego, zagrożenie listeriozą
- 16:20 Gruzja: protest ws. uwolnienia aresztowanego w Osetii Płd. lekarza
- 15:05 Toruń: w szpitalu im. Kopernika powstanie SOR
- 13:45 ''Widok'' na jelito pomocny w badaniach m.in. mikrobiomu układu trawiennego
- 12:35 Ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie można zmniejszyć o połowę dzięki taniemu lekowi?
- 11:20 Opole: powiat przekazał szpitalowi MSWiA sprzęt dla interny i kardiologii
- 10:15 Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy - zgoda senatu UMK już niepotrzebna?
- 1 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 2 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 3 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 4 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
- 5 Powstała aplikacja dla chorych na raka, która podpowiada, jak się leczyć
- 6 Psychiatria po włosku - czy pójdziemy tym śladem?
- 7 Co na styczniowej liście leków refundowanych? MZ ogłasza kilka nowości, w tym dla diabetyków
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych