Warszawa: uczniowie szkół średnich nauczą się udzielania pierwszej pomocy

Półtora tysiąca uczniów warszawskich szkół średnich zostanie przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy w ramach akcji edukacyjnej "Umiem pomóc".

Pilotażowy program obejmie warsztaty dla młodzieży z dwunastu warszawskich liceów i jednego technikum. Testowo w przedsięwzięciu uczestniczą również dwa gimnazja. W tych szkołach do końca roku zostaną przeprowadzone czterogodzinne zajęcia dotyczące m.in. rozpoznania sytuacji zagrożenia życia, udzielania pierwszej pomocy i ćwiczeń praktycznych.

Celem akcji jest przezwyciężenie lęku i wstydu blokujących często młodych ludzi w sytuacji, gdy zagrożone jest ludzkie życie i trzeba udzielić pomocy oraz zawiadomić służby medyczne, a także sprawdzenie umiejętności dotyczących udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży.

Wszystkie szkoły biorące udział w akcji otrzymają certyfikaty poświadczające uczestnictwo w zajęciach, a uczniowie karty zawierające podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.

Organizatorem akcji jest Akademia Ratownictwa Grupy LUX MED, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wyniki badań przeprowadzone na zlecenie organizatora akcji na grupie 670 młodych ludzi w wieku 17-18 lat pokazały, że ponad połowa z nich nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie. 63 proc. badanych boi się podejmować takie działania ze względu na bezpieczeństwo poszkodowanego.

Jednocześnie aż 84 proc. młodych ludzi chciałoby nauczyć się jak właściwie reagować w sytuacji wymagającej ratowania życia, a ponad połowa (62 proc.) uważa, że takie zajęcia powinny się odbywać w szkole.

Kolejne akcje dotyczące szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy będą organizowane w wybranych miastach Polski. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH