Warszawa: tomograf nad rehabilitacją Rehabilitacja dla chorych na hemofilę ma istotne znaczenie...

Sala rehabilitacyjna w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii zamieniła się w pracownię tomografii komputerowej, co zdaniem chorych na hemofilię znacznie utrudniło ich leczenie.

Pacjenci, którzy byli pacjentami Instytutu Hematologii i Transplantologii na Ursynowie mieli możliwość prowadzić ćwiczeń w 60-metrowej sali. Jednak w tym miejscu stanął tomograf komputerowy zakupiony końcem ubiegłego roku.

– A dwie salki do ćwiczeń urządziliśmy na trzecim piętrze, kosztem m.in. części pokoju telewizyjnego. Mieści się tam cały sprzęt, można prowadzić ćwiczenia – tłumaczy na łamach Życia Warszawy Witold Kmiotek, zastępca dyrektora Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

A jak przyznaje portalowi rynekzdrowia.pl Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię w połowę mniejszym pomieszczeniu nie da się swobodnie prowadzić zajęć. Sprzęt tam umieszczony został sfinansowany ze środków Stowarzyszenia.

– Tak z pozoru niewielka sprawa, jak rehabilitacja ma niezmiernie duży wpływ na leczenie hemofilii. Stąd niezbędnym jest zapewnienie fachowej opieki. Uruchomienie rehabilitacji w innym budynku owszem miałoby rację bytu, ale tylko w sytuacji, gdyby taka opieka była zapewniona. A to nie taka prosta sprawa. W placówce niezbędne są czynniki krzepnięcia krwi, w tym rzadkie preparaty dla pacjentów z inhibitorem. Personel musi być obeznany z podawaniem takich czynników – argumentuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

Bogdan Gajewski podkreśla, że rehabilitacji znacznie ogranicza koszty leczenia. U chorych na hemofilie z poważnie zniszczonymi stawami często konieczne jest wszczepienie endoprotez stawów kolanowych lub biodrowych.

–  Powodzenie takiej operacji zależy w dużym stopniu od rehabilitacji po zabiegu, która należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż jest wtedy największa szansa na odbudowe mięśni oraz powiększenie zakresu ruchu zoperowanego stawu. W gabinecie rehabilitacji zlokalizowanym bezpośrednio w IHiT pacjenci mogą wykonywać takie ćwiczenia pod osłona czynników krzepnięcia, i to nawet, gdy sami maja jeszcze kłopoty z przemieszczaniem się.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH