Warszawa szykuje kilkaset szpitalnych łóżek na Euro 2012

Na dwa tysiące interwencji lekarskich i hospitalizację 400 uczestników i widzów Euro 2012 przygotowana jest Warszawa. W stolicy, w zabezpieczeniu medycznym turnieju weźmie udział 11 szpitali i 9 przychodni, a w odwodzie pozostanie jeszcze 300 łóżek w siedmiu innych placówkach.

Dla porównania: w Wiedniu, gdzie piłkarskie mistrzostwa Europy odbywały się 4 lata temu, pomocy szpitalnej wymagało około 300 osób.

Zabezpieczenie medyczne przygotowywane jest w Warszawie dla pięciu stref, w których można oczekiwać największego natężenia ruchu, związanego z rozgrywkami: Stadionu Narodowego, Strefy Kibica, Lotniska Chopina, dworców kolejowych i pozostałej miejskiej przestrzeni publicznej.

Generalną zasadą działania służb medycznych będzie udzielanie niezbędnej pomocy możliwie najszybciej i na miejscu - tam, gdzie pojawi się taka potrzeba. Przykładowo na Stadionie Narodowym podczas meczów obecnych będzie 110 osób personelu medycznego, dysponujących odpowiednim sprzętem (m.in. od 2 do 8 karetek) i możliwością przewiezienia potrzebujących do szpitala.

W wypadku Stadionu Narodowego będzie to oddalony o kilka kilometrów Szpital Bródnowski (Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie Sp. z o.o. Bródnowskie Centrum Specjalistyczne) - mimo że niemal na wyciągnięcie ręki jest Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego Sp ZOZ. On jednak będzie pełnił w czasie Euro rolę jedynie pomocniczą.

Wszystko przez to, że placówki odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne rozgrywek trzeba było zgłosić do UEFA w czasie, kiedy ta najbliższa stadionu nie miała jeszcze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) - podstawowego dla zabezpieczenia imprezy masowej.

- W momencie decyzji podejmowanych przez UEFA były brane pod uwagę wieloprofilowość szpitala, posiadanie SOR-u, stopień zmodernizowania szpitala - wyjaśnia Koordynator ds. Zabezpieczenia Medycznego Paweł Chęciński. Uwzględniano też sam wygląd szpitala, czy szpital jest nowoczesny, czy wyglądający trochę gorzej... tak jak Szpital Praski, który jest w połowie wyremontowany, a w połowie nie - przyznaje.

W Strefie Kibica w momentach największego nasilenia ruchu kibiców obecnych będzie 70 osób personelu medycznego w patrolach pieszych oraz w 4 stacjonarnych, oznaczonych punktach medycznych i jednym punkcie tzw. "krótkoterminowej opieki medycznej dla osób nietrzeźwych".

W dni "meczowe", których w Warszawie będzie pięć, ratownicy będą pracować do północy, a na potrzeby kibiców Strefa Kibica będzie uzupełniona nawet ośmioma zespołami wyjazdowymi w karetkach. Ich pracę będą wspierać także wolontariusze. Generalnie nad zdrowiem uczestników turnieju i kibiców ma czuwać w Warszawie minimum 40 karetek pogotowia i przynajmniej kilka tysięcy osób personelu medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH