RZ/Rynek Zdrowia | 04-02-2015 14:31

Warszawa: streetworkerzy odwiedzą agencje towarzyskie

Warszawscy wolontariusze dotrą do tysiąca osób świadczących usługi seksualne na ulicach, dworcach, ale również w agencjach towarzyskich i mieszkaniach. Cel: edukacja i profilaktyka w obszarze HIV/AIDS.

– Na ulicach, dworcach, w agencjach towarzyskich i prywatnych mieszkaniach, rozdając materiały edukacyjne, prezerwatywy, lubrykanty oraz chusteczki do higieny intymnej. Tak streetworkerzy Stowarzyszenia Program Stacja i Społecznego Komitetu ds. AIDS będą edukować osoby świadczące usługi seksualne (OŚUS) w Warszawie.

Celem ruszającego właśnie programu jest zwiększenie dostępu do edukacji i profilaktyki w obszarze HIV/AIDS, a także testowania w kierunku obecności wirusa oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród kobiet i mężczyzn podejmujących ryzykowne zachowania seksualne. Programem ma być objętych około tysiąc osób świadczących usługi seksualne  w stolicy.

Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego przez Gilead Sciences Poland w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wolontariusze-streetworkerzy, działający do tej pory głównie na ulicach,  w tym roku dotrą również do agencji towarzyskich i mieszkań. Będzie to możliwe dzięki doświadczeniom i kontaktom Społecznego Komitetu ds. AIDS w środowisku OŚUS. Główne zadanie - motywować i uświadamiać o prawie do bezpłatnego i anonimowego testowania w kierunku HIV, a w przypadku wykrycia wirusa – również do bezpłatnego leczenia antyretrowirusowego.

Wolontariusze będą też rekrutować osoby świadczące usługi seksualne do udziału w szkoleniu na temat profilaktyki HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową, zdrowia seksualnego, bezpłatnego testowania oraz leczenia.