Główny Inspektor Sanitarny Kraju

– Wiemy o tym, że w Meksyku jest taka sytuacja, że doszło również do zachorowań na terenie Stanów Zjednoczonych i podjęliśmy działania, żeby tutaj nie doszło do żadnego zagrożenia bezpieczeństwu. W tej chwili działania podejmowane są przede wszystkim na lotniskach i dotyczą przede wszystkim pasażerów powracających z Ameryki Południowej i Północnej. Zostały wydane zalecenia, żeby stacje sanitarne prowadziły wzmożony nadzór nad lotniskami.

Opracowano już również ulotki dla pasażerów, gdzie mają się zgłaszać i co robić w razie gdyby mieli gorączkę, gdyby były jakieś podejrzenia. Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi dyżury i jest w stałym kontakcie z krajowym punktem kontaktowym ds. międzynarodowych przepisów zdrowotnych oraz ze Światowa Organizacją Zdrowia.

W poniedziałek o 14.00 ma zebrać się specjalny Komitet ds. pandemii grypy - poinformował Wojtyła, dodając, że Polska ma opracowany krajowy plan na wypadek pandemii grypy, który przewiduje odpowiednie procedury postępowania w takich sytuacjach.

W skład komitetu wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia, MSWiA, MSZ, rolnictwa, innych resortów oraz jednostek badawczo- rozwojowych i wojska.

– Będziemy dyskutowali na temat sytuacji obecnej i ewentualnych procedurach postępowania; ale to rutynowe działania, bo to wszystko plan pandemiczny przewiduje i my go mamy już od dwóch lat – podkreślił Wojtyła.

Paweł Trzciński – rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny powiedział, że sytuację epidemiologiczną na terenie polski monitoruje na bieżąco Krajowy Punkt Centralny ds. międzynarodowych przepisów zdrowotnych, który wchodzi w skład międzynarodowego systemu bezpieczeństwa zdrowotnego.

Polskie MSZ w związku z wykryciem przypadków świńskiej grypy zaleciło ostrożność w czasie podróży do Meksyku, USA i Kanady. W sobotnim komunikacie MSZ podkreślono, że "ze względu na geograficzne rozprzestrzenienie się wirusa, a także nietypowe grupy wiekowe, które zostały dotknięte, zaistniała sytuacja, w opinii ekspertów, winna być traktowana ze szczególną uwagą".

Poinformował, że straż graniczna uważnie obserwuje podróżnych, przylatujących na wszystkie krajowe lotniska z rejonów objętych wirusem. Strażnicy spisują dane wszystkich pasażerów oraz zwracają szczególną uwagę na objawy grypy czy przeziębienia. W przypadku zaobserwowania takich objawów, mają obowiązek poinformować o tym zespół ratownictwa medycznego lub najbliższą wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH