Warszawa: rusza poradnia dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej

W Polsce rocznie dochodzi do około 2 tys. gwałtów; sprawcami w większości są osoby nieobjęte programem leczenia zaburzeń seksualnych, co jednak nie oznacza, że nie potrzebują terapii. W poniedziałek (10 września) rusza w Warszawie poradnia dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej.

Poradnię w swojej siedzibie przy ul. Marszałkowskiej 140 uruchomiła Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza. Od wtorku (11 września) obok poradni działał będzie także telefon zaufania. Kierownikiem poradni i telefonu jest dr n. med. Andrzej Depko, szef programu szkoleniowego fundacji.

Jak podkreśla dr Depko, badania wskazują, że w ciągu całego życia 8,6 proc. dziewcząt, 2,8 proc. chłopców i 13,3 proc. kobiet padnie ofiarą wykorzystywania seksualnego. Jednak większość tych przestępstw nie staje się przedmiotem działań wymiaru sprawiedliwości, gdyż nigdy nie zostają ujawnione. Tymczasem polityka zwalczania przestępstw naruszających wolność seksualną skupia się niemal wyłącznie na karaniu sprawców czynów wykrytych.

Zdaniem założycieli poradni prewencja opierać się musi na stworzeniu miejsc do leczenia sprawców lub potencjalnych sprawców takich przestępstw. Jeden nieleczony sprawca może skrzywdzić wiele kobiet i dzieci zanim zostanie schwytany i osądzony.

W Polsce dokonywanych jest rocznie około 2 tys. zgwałceń oraz około 2 tys. razy dochodzi do wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Sprawcami tylko w około 10 proc. są osoby dotknięte dewiacją seksualną, w większości czyny te są kwalifikowane jako zachowania zastępcze, a ich sprawców nie obejmuje program leczenia osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Do poradni mogą zgłaszać się osoby, które doświadczyły gwałtu lub molestowania seksualnego, a także osoby, które niepokoją ich własne zachowania w sferze seksualnej, które dotąd nie dopuściły się wykorzystywania seksualnego, ale obawiają się, że mogą to zrobić, które wykorzystywały seksualnie dzieci lub osoby dorosłe, ale nie zostały wykryte przez organy ścigania i obawiają się, że mogłyby zrobić to ponownie lub osoby figurujące w aktach wymiaru sprawiedliwości jako sprawcy przemocy seksualnej, które boją się powrotu do zachowań przestępczych.

Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza działa od 2008 roku, powołana została, aby promować zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Fundacja skupia lekarzy seksuologów i ginekologów, współpracuje z psychologami zajmującymi się tematyką seksualności, w tym dzieci i młodzieży. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie fundacji www.funpzs.org.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH