Warszawa: powstanie bank mleka kobiecego

Pierwszy polski bank mleka kobiecego ma powstać w stolicy za rok. Mleko ma trafiać do dzieci, których mamy straciły pokarm. Działalność banku nie będzie refundowana.

Jak informuje nas Agata Iwaszko, rzecznik Stowarzyszenia na Rzecz Banku Mleka Kobiecego placówka ma prowadzić rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących. Od nich będzie odbierany pokarm, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, będzie przekazywany do potrzebujących go dzieci.

- Dawczynią mleka będzie mogła zostać tylko zdrowa matka karmiąca piersią własne dziecko, która zdecyduje się nieodpłatnie oddawać nadmiar pokarmu na potrzeby innego niespokrewnionego, potrzebującego dziecka. Stan zdrowia, a także dotychczasowa historia chorób oraz aktualny styl życia dawczyń będzie weryfikowany na podstawie wywiadu środowiskowego oraz badań lekarskich, w tym badań krwi - podkreśla Iwaszko.

Sam proces przekazywania pokarmu jest dosyć prosty, dawczynie zbierają mleko w domu ściągając je za pomocą dostarczonego przez bank mleka sprzętu. Zebrany pokarm odbierany będzie cyklicznie. Do czasu transportu do banku mleko przechowywane powinno być w osobnym pojemniku w domowej zamrażarce. Sam transport odbywa się w warunkach zapewniających utrzymanie pokarmu w stanie zamrożonym.

Takie mleko badane będzie na obecności bakterii. Jeśli testy mikrobiologiczne nie wykażą przekroczenia określonych norm ilości bakterii obecnych w mleku kobiecym, poddawane jest ono pasteryzacji metodą Holtera , która eliminuje komórki wirusów HIV, Cytomegalii (CMV) oraz prątki gruźlicy.

Jak zapewnia nasza rozmówczyni, pasteryzowane mleko po raz drugi będzie przechodziło posiew mikrobiologiczny. Jeśli wyniki posiewu będą negatywne, to pasteryzowane mleko dawczyń zostanie zamrożone w -200 stopnie Celsjusza i przechowywane do czasu otrzymania pozytywnych wyników krwi dawczyni.

Obecnie w kraju nie działa ani jedna tego typu placówka, wobec czego matki, które nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka są zmuszone do podawania im sztucznych mieszanek. Taki pokarm, chociaż zapewnia podstawowe potrzeby żywieniowe noworodka nawet przedwcześnie urodzonego, bywa jednak niewystarczający dla pełnej ochrony jego zdrowia i życia.

Stowarzyszenie chce, aby pierwszeństwo dostępu do pasteryzowanego pokarmu kobiecego miały chore dzieci urodzone przedwcześnie, które czasowo potrzebują mleka z banku, a ich stan zdrowia rokuje poprawę. Wskazaniem do skorzystania z pokarmu z banku mleka jest wysokie ryzyko rozwoju martwiczego zapalenia jelit, a także zagrożenie innymi chorobami, takimi jak późna sepsa noworodkowa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH