Warszawa: porady ekspertów na temat moczenia nocnego u dzieci

O tym, że moczenie nocne u dzieci nie jest błahym i rzadkim problemem - będą się mogli przekonać w piątek (27 maja) w Warszawie rodzice dzieci z takimi problemami. Spotkanie edukacyjne pt. "Pomóż dziecku sucho przespać noc" organizuje Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci.

Podczas bezpłatnego spotkania (w piątek o godz. 14.00 w Centrum Konferencyjnym przy ul. Zielnej 37 w Warszawie) eksperci będą też tłumaczyć, dlaczego każde dziecko, które się moczy, powinno być zbadane przez lekarza.

Według specjalistów, o moczeniu nocnym mówi się wówczas, gdy dziecko, które skończyło 5 lat nadal mimowolnie i bezwiednie oddaje mocz w czasie snu.

Jak podkreśla psycholog Anna Resler-Maj, która pracuje z dziećmi w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, wokół moczenia nocnego narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że jego podłożem najczęściej są problemy emocjonalne dziecka. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie.

- Badania epidemiologiczne prowadzone w dużych grupach dzieci nie potwierdziły związku między moczeniem nocnym pierwotnym, czyli takim, które utrzymuje się od wczesnego dzieciństwa bez przerwy dłuższej niż 6 miesięcy, a stresem psychicznym u dziecka, stosunkami panującymi w rodzinie, bądź warunkami socjoekonomicznymi - mówi chirurg dziecięcy dr Grzegorz Paruszkiewicz.

Analizy i obserwacje wskazują natomiast, że nieleczone moczenie nocne prowadzi do zaburzeń emocjonalnych. Moczące się dzieci czują się zawstydzone i upokorzone, mają poczucie winy i bezradności.

Według dr. Paruszkiewicza, zaburzenia emocjonalne, jako przyczynę moczenia, można brać pod uwagę wówczas, gdy pojawiło się ono w wieku 8-10 lat, po okresie, w którym dziecko nie miało tego problemu. Ale takie przypadki są znacznie rzadsze.

Kolejny mit dotyczący moczenia nocnego to przekonanie, że problem ten występuje rzadko. Tymczasem eksperci szacują, że w Polsce boryka się z nim 240 tys. dzieci w wieku 5-14 lat.

W 15 proc. przypadków moczenie nocne może być objawem wielu poważnych chorób, np. wad wrodzonych układu moczowego, chorób nerek, cukrzycy, zakażeń dróg moczowych. Jeśli nie będzie się ich leczyć, może dojść do rozwoju nadciśnienia tętniczego, a nawet do skrajnej niewydolności nerek, wymagającej dializoterapii lub przeszczepu.

W 85 proc. przypadków moczenie nocne nie ma związku z wadami i chorobami układu moczowego, ale jest skutkiem zaburzeń czynności układu moczowego powodujących przepełnienie pęcherza w czasie snu dziecka. Obecnie, medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia tych zaburzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH