Warszawa: ponad 100 okulistów szkoli się w ramach warsztatów w WIM Prof. płk Marek Rękas w czasie operacji podczas warsztatów Fot. WIM

W trakcie trzydniowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie szkoli się ponad stu okulistów z całej Polski. Uczestnicy na żywo obserwowali nowatorskie operacje.

Dwie z nich przeprowadzono pierwszy raz w Polsce. Dotyczyły jednoczesnego operowania zaćmy i jaskry. Tę pierwszą chorobę leczy się usuwając zmętniałą soczewkę chorego i zastępując ją sztuczną soczewką, drugą - wszczepiając implant ułatwiający odpływ cieczy wodnistej z oka i zapewniający odpowiednie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

Pierwszemu operowanemu wszczepiono najnowszą soczewkę tzw. multifokalną, umożliwiającą widzenie na wszystkich dystansach, a następnie wszczepiono implant przeciwjaskrowy tzw. XEN. Drugiemu choremu wszczepiono klasyczną soczewkę. Nowością było zastosowanie specjalnego jednorazowego podajnika, który zmniejsza ryzyko zakażeń pooperacyjnych. Zabieg przeciwjaskrowy polegał zaś na wszczepieniu implantu Hydrus.

Specjaliści z WIM prowadzili operacje, a uczestnicy konferencji siedząc w odległej sali konferencyjnej obserwowali ich pracę w czasie rzeczywistym na ekranach. Chirurdzy na bieżąco objaśniali poszczególne etapy operacji, omawiali wskazania i możliwe powikłania śródoperacyjne. Obserwatorzy mogli od razu zadawać pytania. Było to możliwe dzięki najnowszym rozwiązaniom teleinformatycznych, jakimi dysponuje WIM. Do niedawna wykorzystywano je w czasie konsultacji pomiędzy specjalistami z WIM, a lekarzami służącymi w polskim szpitalu polowym w Afganistanie.

Pacjentami operowanymi w czasie warsztatów byli chorzy na jaskrę i zaćmę, osoby z chorobami siatkówki, niedrożnością dróg łzowych a także zaburzeniami powiek. (Wykonano następujące procedury: mikroinwazyjną chirurgię jaskry - implantację XEN/Hydrus; endocyklofotokoagulację ciała rzęskowego - ECP; usunięcie zaćmy pęczniejącej; witrektomię celem leczenia retinopatii cukrzycowej i otworu w plamce; usunięcie skrzydlika z przeszczepem spojówki oraz cross linking w stożku rogówki).

Klinika Okulistyki WIM współpracuje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademią Nauk, kilkudziesięcioma zagranicznymi, renomowanymi ośrodkami naukowo-badawczymi (w tym z Uniwersytetem Medycznym Indianapolis w USA).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH