Warszawa: pikietują rodzice autystycznych dzieci

Pod hasłem "Autyzm. Stop dyskryminacji w szkole" we wtorek (11 września) grupa około 100 osób - rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem zorganizowała akcję przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Apelowali o stworzenie dla nauczycieli systemu szkoleń przygotowujących do pracy z dziećmi autystycznymi.

Podczas pikiety skandowano takie hasła jak m.in. "autystycy to też dzieci" czy "pani minister też była niegrzeczna". Odczytano treść petycji do minister edukacji Krystyny Szumilas w sprawie edukacji dzieci autystycznych, pod którą w internecie na stronie www.autyzmstop.org rozpoczęto zbieranie podpisów.

"Wielu nauczycieli w przedszkolach i szkołach, zarówno masowych jak i integracyjnych a nawet specjalnych, nie jest przygotowana do pracy z dziećmi z autyzmem. Nie wiedzą, jakie metody terapeutyczne zastosować, jakie warunki stworzyć dziecku do pracy, jak integrować je z rówieśnikami. Ich bezradność przekłada się na bezczynność, i często, zbyt często nawet na agresję w kierunku dzieci i rodziców, na oskarżanie dzieci, że są niegrzeczne, posądzanie rodziców o złą wolę" - napisano w petycji.

"W najlepszym wypadku nasze dzieci pozostawione są same sobie i izolowane w klasie czy grupie. Najczęściej jednak - pod różnymi pretekstami - są wypychane ze szkoły. Kieruje się je też na nauczanie indywidualne, które jeszcze bardziej izoluje je od innych dzieci i szkodzi w rozwoju. Tak dłużej być nie może" - podkreślono.

Autorzy petycji zaznaczyli, że głęboko wierzą, że dyskryminacja dzieci z autyzmem w przedszkolach i szkołach, to efekt braku wiedzy i doświadczenia, a nie złej woli nauczycieli. Dlatego apelują o szkolenia dla nauczycieli - jak zaznaczyli - prawdziwe, niemarkowane, przygotowane i prowadzone przez specjalistów.

- Z naszych doświadczeń wynika, że po przeszkoleniu nauczycieli i popilotowaniu dziecka przez naszych terapeutów skutecznie udaje się dzieci autystyczne wprowadzić do szkoły czy przedszkola, tak by mogły się uczyć razem z rówieśnikami - powiedział Tomasz Michałowicz z fundacji Jaś i Małgosia z Łodzi, pomagającej dzieciom z autyzmem oraz ich rodzicom.

Na zakończenie pikiety młodzi wolontariusze pracujący z dziećmi z autyzmem przeprowadzili happening pt. "Daj nam się rozwinąć". Podczas niego kilkunastu wolontariuszy zostało owiniętych folią, by zobrazować sytuację dzieci autystycznych odizolowanych od rówieśników. Następnie terapeuci po kolei odwijali ich z folii.

W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na 300; w Wielkiej Brytanii i USA u jednego na 100. ONZ uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy czy AIDS. Według danych Systemu Informacji Oświatowej, w polskich przedszkolach i szkołach uczy się 7815 dzieci i młodzieży z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. 88 proc. z nich uczęszcza do szkół ogólnodostępnych, a 12 proc. do specjalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH