Warszawa: pierwsi w Europie przeprowadzili operację metodą Airvance

Polscy laryngolodzy jako pierwsi w Europie przeprowadzili operację zespolenia językowego przy pomocy amerykańskiej metody Airvance - pacjent przestał chrapać.

W sobotę (15 września) w Centrum Medycznym MML w Warszawie zespół pod kierunkiem dr. Michała Michalika przeprowadził pierwszą w Europie nowatorską operację zespolenia językowego przy zastosowaniu amerykańskiego systemu Airvance. Dzięki tej operacji pacjent z problemem uporczywego chrapania i bezdechu przestał chrapać już pierwszej nocy po zabiegu. Operacja wykonana została w znieczuleniu i trwała godzinę.

Uporczywe chrapanie to problem 80% mężczyzn i 30% kobiet po 40. roku życia, bezdech śródsenny, który dotyczy 10% z nich, to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta. Nowatorska operacja odbywa się przez jamę ustną, bez uszkodzenia tkanek szyi. Nie pozostawia widocznych śladów. Zabieg nie wiąże się z rehabilitacją ani koniecznością rekonwalescencji.

Celem operacji zespolenia językowego jest przesunięcie nasady języka do przodu oraz usunięcie nadmiaru tkanek, blokujących przepływ powietrza. Pacjenci z zaburzeniami oddychania podczas snu, które objawia się uporczywym chrapaniem, a w konsekwencji bezdechem śródsennym, mają szereg problemów zdrowotnych, ogólnoustrojowych, związanych ze zmniejszeniem wydolności funkcji krążeniowo-oddechowych, często są to pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, po zawale, z cukrzycą, po udarach, z nadwagą.

- Metodę leczenia dobieramy zawsze indywidualnie w zależności od miejsca występowania przeszkody na torze oddychania. Najczęściej wykonujemy najmniej inwazyjne zabiegi metodą Koblacji, Celon, techniką plazmową. Metody te pozwalają na szybki powrót pacjenta do sprawności i normalnych funkcji życiowych. Wykonujemy je u pacjentów, u których problem jest bardziej złożony i występuje przynajmniej w kilku lokalizacjach anatomicznych - mówi dr Michał Michalik z CM MML.

- Wykonany w Centrum Medycznym MML innowacyjny zabieg zespolenia językowego z zastosowaniem metody Airvance u pacjenta cierpiącego na zaburzenia oddychania podczas snu pod postacią bezdechów i uporczywego chrapania zakończył się powodzeniem. Pacjent czuje się dobrze i zgłasza wyraźną poprawę. W czasie wizyt kontrolnych będzie monitorowany proces gojenia oraz sprawdzane parametry oddychania - dodaje Michalik.

Zabieg polega na przesunięciu nasady języka w stronę żuchwy. Dzięki temu pacjent ma zagwarantowany lepszy przepływ powietrza oraz dotlenienie organizmu. AIRVANCE to nadzieja dla osób z bezdechami śródsennymi oraz cierpiących na uporczywe chrapanie, ze zmniejszoną drożnością dróg oddechowych w obrębie gardła, u których inne wcześniej stosowane metody, mniej inwazyjne, nie przyniosły spodziewanego rezultatu.

Nowoczesność i unikatowość tej techniki polega na wykonaniu dojścia wewnątrzustnego bez wykonania nacięć na powłokach ciała. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu anestezjologicznym i trwa do godziny. Zastosowanie tej metody leczenia dedykowane jest pacjentom z towarzyszącymi chorobami układu krążenia, np. z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, dla przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH