Warszawa: otwarcie Kliniki Budzik dla dzieci w śpiączce

W piątek (7 grudnia) w samo południe oficjalnie otwarto Klinikę Budzik, której inicjatorem jest aktorka Ewa Błaszczyk i jej Fundacja "A kogo?". Pacjentami Kliniki będą dzieci po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Kliniki Budzik nastąpiło pięć lat temu, 26 listopada 2007 roku. Fundacja uzyskała wsparcie finansowe ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, złożony w ramach Priorytetu VII "Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego", w ramach Działania 7.1 "Infrastruktura służąca ochronie zdrowia i życia".

Jak mówi założycielka, Ewa Błaszczyk, klinika chce stworzyć systemowe rozwiązania, wzorzec prawno-organizacyjny, jak również wzorzec medyczno-neurorehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce.

Decyzję o przyjęciu do kliniki podejmować będzie zespół kwalifikacyjny ds. programu wybudzania dzieci ze śpiączki, w skład którego będą wchodzili: kierownik jednostki, lekarz neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz pediatra, fizjoterapeuta, wyznaczona pielęgniarka, sekretarz komisji. W skład zespołu kwalifikacyjnego wejdzie także, jako obserwator, przedstawiciel Fundacji "Akogo?".

Do Kliniki Budzik będą przekazywane dzieci zdiagnozowane w klinikach anestezjologii, neurochirurgii, neurologii, wydolne krążeniowo i oddechowo stabilne, niewymagające podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM. Będą przebywały w klinice do 15 miesięcy od urazu.
 
Ewa Błaszczyk poinformowała, że teraz kiedy zakończył się czas budowy, Fundacja będzie zajmowała się poszukiwaniem nowości medycznych - tego co dziś, nawet w sposób eksperymentalny, medycyna może oferować pacjentom w śpiączce.

18 kwietnia 2013 roku po raz pierwszy będziemy też obchodzić "Dzień pacjenta w śpiączce". Zostało to już przegłosowane w Sejmie.

Z danych fundacji "Akogo?" wynika, że w śpiączkę zapada nawet do 100 tys. polskich dzieci rocznie. Najczęściej śpiączki trwają od kilku minut do kilkunastu dni. Kilkaset dzieci trwa w śpiączce nawet wiele lat. Niekiedy udaje się je wybudzić.

Lekarze podkreślają, że w próbach przebudzenia ze śpiączki najważniejsze są pierwsze dni i miesiące - szczególnie wtedy potrzebna jest intensywna rehabilitacja, polegająca m.in. na pobudzaniu bodźców dźwiękowych, dotyku. Liczy się podtrzymywanie czynności fizjologicznych, stosuje się też masaże, gimnastykę i pionizację.

Fachowcy oceniają, że najwięcej szans na wybudzenie zachowuje się do 18 miesięcy po wypadku i tak zaplanowano maksymalny termin pobytu w Klinice Budzik. W praktyce zwykłych szpitalnych oddziałów dziecko przebywa na nich zaledwie kilka miesięcy, a później wraca do domu lub umieszcza się je w innych ośrodkach, ale już bez możliwości intensywnej rehabilitacji.

Fundacja Ewy Błaszczyk w piątek podpisała kilka umów i listów intencyjnych ze sponsorami, którzy zaoferowali długofalową współpracę z kliniką. Środki na działalność będą też zbierane z aukcji charytatywnych. Na jednej z nich licytowana będzie ceramika Pabla Picassa "Picador" z 1955 roku. Licytowany będzie też scenopis serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei, w którym Błaszczyk grała jedną z głównych ról.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH