Warszawa: nowoczesne izolatki dla pacjentów z zakażeniami szpitalnymi

Do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie trafiają pacjenci z najcięższymi przypadkami zakażeń szpitalnych. Co roku takich przypadków jest kilkaset. Teraz na potrzeby takich chorych lecznica przygotowała dwa oddziały intensywnej terapii z nowoczesnymi separatkami.

Na obu oddziałach jest 12 miejsc. Łóżka stoją w separatkach, by nie doszło do rozprzestrzeniania się groźnych bakterii czy wirusów. Sale są klimatyzowane, powietrze nie wydostaje się z nich na zewnątrz nawet wtedy, gdy są otwierane drzwi - jest wyciągane przez specjalne filtry.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, remont kosztował 3 mln zł. Połowę tej kwoty dał urząd marszałkowski, właściciel placówki.

Jak podkreślali eksperci na ostatnim Forum Rynku Zdrowia zakażenia szpitalne to problem nie tylko polski, jednak w kraju nie radzimy sobie z nim szczególnie dobrze. Brakuje nam lekarzy mikrobiologów, rzadko wykonuje się też pacjentom badania mikrobiologiczne, a tym czasem dramatycznie wzrasta liczba lekoopornych bakterii i wirusów.

Zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu może nabawić się od 5 do 10 osób na 100 pacjentów. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze zabezpieczanie przed przenoszeniem bakterii.

Kluczowe znaczenie w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym ma przestrzeganie zasad higieny - mycie rąk, stosowanie masek chirurgicznych czy jednorazowych fartuchów oraz kompetentny personel oraz wyodrębnienie pomieszczeń dla najcięższych przypadków zakażeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH