Warszawa: międzynarodowe ćwiczenia dotyczące zagrożenia biologicznego

Do stołecznych szpitali zgłasza się dużo chorych; okazuje się, że są zakażeni wąglikiem - to scenariusz ćwiczeń, które rozpoczęły się we wtorek (15 kwietnia) w Warszawie. Ich celem jest sprawdzenie procedur, a także wymiana doświadczeń pomiędzy ekspertami z sześciu krajów.

Tego rodzaju ćwiczenia odbywają się już od pięciu lat w ramach współpracy polsko-amerykańskiej, m.in. w Chicago w 2010 r. i w Warszawie przed Euro 2012. Tym razem włączeni w nie zostali eksperci z zakresu zarządzania kryzysowego z Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu i Mołdawii. Ze strony polskiej w ćwiczeniach uczestniczą eksperci m.in. z Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Głównej Inspekcji Sanitarnej Wojska Polskiego, Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy, a także straży pożarnej i policji.

Organizatorami są Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Mazowiecki Urząd Wojewódzki i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

- Organizowaliśmy ze stroną amerykańską wspólne ćwiczenia polowe, sztabowe, warsztaty i po 5 latach współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego zdecydowaliśmy się rozszerzyć te doświadczenia na inne państwa. Te warsztaty pokażą czego wspólnie nauczyliśmy przez kilka lat - zaznaczyła  Maria Skarżyńska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Ćwiczenia będą trwały dwa dni. - Według scenariusza głównym zagrożeniem jest wąglik - mamy sprawdzić jak będzie wyglądać reagowanie na to zagrożenie, które się już pojawiło, jakie są nasze możliwości w zidentyfikowaniu źródła zagrożenia i przeciwdziałania jego skutkom. Będziemy też dyskutować nad tym, jak mechanizmy działania dotyczące tego samego zagrożenia wyglądają w innych krajach, czy można je porównać, ulepszyć i usprawnić - wyjaśniła Skarżyńska.

Dodała, że takie ćwiczenia mają istotne znaczenie m.in. przy usprawnianiu procedur.

Ćwiczenia są kolejnym elementem współpracy Polski i USA w ramach Programu Transatlantic Collaborative Biological Resiliency Demonstration (TaCBRD - Transatlantycki Program współpracy ds. wymiany doświadczeń w zakresie reagowania na zagrożenia biologiczne). 

W środę uczestnicy ćwiczeń będą mogli obejrzeć Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Zostanie im również zaprezentowany sprzęt wykorzystywany przez PSP oraz Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP w sytuacjach zagrożenia o charakterze biologicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH