Warszawa: medyczna współpraca Mazowsza i Sztokholmu

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik oraz Torbjörn Rosdahl, przewodniczący zarządu Rady Regionu Sztokholmskiego, podpisali program współpracy na 2011 r. w zakresie ochrony zdrowia.

Wizyty lekarzy z Mazowsza w sztokholmskich placówkach, wspólne projekty z zakresu ratownictwa medycznego, czy psychiatrii środowiskowej, to zasadnicze efekty trwającego od 2002 r. partnerstwa - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM).

Według UMWM głównym celem partnerstwa jest wymiana informacji i doświadczeń oraz realizacja wspólnych projektów dotyczących m.in.: ochrony zdrowia i polityki społecznej, rozwoju i planowania regionalnego, ochrony środowiska oraz współpracy gospodarczej.

- W tym roku będziemy współpracować z naszymi partnerami z północy w dziedzinie pediatrii, zdrowia publicznego, leczenia i rehabilitacji uzależnionej młodzieży oraz chorób zakaźnych - przekazuje Marta Milewska rzecznik prasowy UMWM.

Przypomina, że współpraca w dziedzinie medycyny ratunkowej pozowliła na udział w 2010 r. ekipy ratowniczej ze Sztokholmu w II Mistrzostwach Ziemi Mazowieckiej w Ratownictwie Medycznym w Wieliszewie koło Serocka. Także w III Mistrzostwach Ziemi Mazowieckiej (8-11 czerwca br.), bierze udział jeden zespół ratowników ze Szwecji.

Region sztokholmski zainicjował nowoczesny system psychiatrycznej opieki nad pacjentem. Pacjenci, o ile jest to możliwie, nie przebywają w dużych klinikach psychiatrycznych, lecz we własnych domach i tam biorą udział w terapii. Dzięki temu udało się zredukować w Regionie Sztokholmskim liczbę łóżek szpitalnych z 40 tys. do 4 tys. W zamian rozbudowano silny system środowiskowej opieki.

- Mazowsze stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie, dlatego czerpanie wiedzy z doświadczenia naszych partnerów jest dla nas niezwykle cenne - informuje Marta Milewska.

Dodaje, że dzięki porozumieniu samorządów polskiego i szwedzkiego nawiązana została współpraca pomiędzy Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, a Sztokholmskim Centrum Terapii Maria Ungdom. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH