PAP/Rynek Zdrowia | 30-04-2009 20:43

Warszawa: komitet pandemiczny zapowiada przegląd bazy

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak poinformował po zakończeniu posiedzenia komitetu pandemicznego, że w związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) piątego stopnia zagrożenia pandemią zdecydowano się na rozszerzenie niektórych działań zapobiegawczych. Dodał, że wszystkie zalecenia komitetu pandemicznego są realizowane.

Przedstawiciele komitetu zapewnili, że w Polsce nadal nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia tym wirusem, a w środę u podejrzewanego o kontakt z wirusem pacjenta w Elblągu wykluczono w ogóle grypę.

Jak poinformował konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban, w tej chwili w Polsce są trzy osoby, u których zachodzi podejrzenie zakażenia wirusem - jedna z nich hospitalizowana jest w Ostrołęce, a dwie w Warszawie. Dodał, że w całej Europie zanotowano do tej pory 19 przypadków potwierdzonych zachorowań i dwa prawdopodobne; najwięcej - 10 zachorowań - jest w Hiszpanii.

Główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła podkreślił, że na lotniskach dystrybuowane są ulotki, a także ogłaszane są informacje głosowe. Podróżni wracający z rejonów objętych nadzorem są tuż po wylądowaniu poddawani obserwacji przez służby medyczne lotniska i Sanepid, a następnie kierowani na badania lekarskie. Wojtyła poinformował, że uruchomiono specjalne całodobowe infolinie, gdzie informacji w sprawie świńskiej grypy udzielą specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny pod numerami telefonów: 22 542 14 12, 22 542 14 13, 22 542 14 14, 696 498 559.

Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Andrzej Zieliński podkreślił, że na wirusa świńskiej grypy są dwa skuteczne leki, nie ma natomiast jeszcze szczepionki.

Komitet pandemiczny zarekomendował, by firmy farmaceutyczne i dyrektorzy szpitali nawiązali ze sobą kontakt - aby odpowiednie leki jak najszybciej trafiły do szpitali mogących hospitalizować osoby podejrzane o zakażenie. Fronczak dodał, że wiele szpitali już zaopatrzyło się w lekarstwa, zapewnił też, że zapasy leków przeciwwirusowych, maseczek na twarz, kombinezonów jednorazowych i biologicznych oraz środków higienicznych, które posiada Agencja Rezerw Materiałowych, są wystarczające. Poinformował także, iż Agencja pracuje w 24-godzinnym systemie dyżurów, podobnie jak laboratorium w Państwowym Zakładzie Higieny, które może prowadzić badania wirusologiczne. Zapowiedział, że w czasie weekendu przedstawiciele kierownictwa resortu zdrowia oraz komitetu pandemicznego będą wizytować szpitale i oddziały zakaźne.

– Są one na bieżąco kontrolowane przez sanepid, ale chcemy też sprawdzić osobiście, czy nasze zalecenia są wdrożone i jak działają w praktyce" – dodał Fronczak.

Przypomniał, że minister zdrowia Ewa Kopacz jest na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów zdrowia UE w Luksemburgu, poświęconym epidemii świńskiej grypy.

– Spodziewamy się nowych zaleceń po zakończeniu spotkania, jesteśmy z panią minister w stałym kontakcie.

W czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście ze 148 do 236 liczby potwierdzonych przypadków zachorowania na świńską grypę na świecie. Większość nowych potwierdzonych przypadków zanotowano w Meksyku