Warszawa: instalacja CUBE pomoże zrozumieć osoby z autyzmem

Multimedialną instalację, której celem jest pomoc w poznaniu i zrozumieniu świata osób z autyzmem, przygotowała w Centrum Nauki Kopernik Fundacja Synapsis. Będzie ją można zwiedzać od 26 czerwca do 1 lipca.

- Chcemy pokazać, jak osoby z autyzmem widzą świat. Dlaczego zachowują się inaczej, nie odpowiadają na nasze pytania. Dlaczego nie patrzą nam w oczy. Chcemy, by każdy mógł to poczuć i być może zrozumieć te osoby lepiej - powiedziała wiceprezes Fundacji Synapsis, Joanna Grochowska.

Osoby z autyzmem unikają kontaktu wzrokowego, mają trudności z oceną, czy ktoś jest wysoki czy niski, mogą postrzegać przedmioty bez konturów, mało wyraźnie albo koncentrować uwagę na jednym szczególe. Wielu autystyków nie lubi hałasu, miewa też kłopoty z koordynacją i czuciem własnego ciała.

Instalacja sensoryczna CUBE od wtorku będzie dostępna dla zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Na ścianach zewnętrznych ustawionego tam sześcianu umieszczono informacje czym jest autyzm i ilu osób dotyka.

Wewnątrz konstrukcji znajdują się stanowiska do eksperymentów, np. lustro, w którym sylwetka wydaje się pogrubiona i zdeformowana: ma to uświadomić zwiedzającym, że osoby z autyzmem mogą w ten sposób widzieć innych. Ściana z rozmytym i normalnym tekstem pokazuje, że mogą mieć kłopoty z czytaniem - litery bywają dla nich raz duże, raz małe, pogrubione lub malutkie.

Instalacja Fundacji Synapsis jest pierwszym gościnnym eksperymentem w Centrum Nauki Kopernik. Dziennie zwiedza Centrum blisko 3 tys. osób; przez sześć dni - od 26 czerwca do 1 lipca - instalację CUBE może zatem zobaczyć około 18 tys. osób.

Z roku na rok rośnie liczba dzieci z zaburzeniami autystycznymi. Według Fundacji Synapsis, w Polsce mówi się o jednym przypadku na 300; dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH