Warszawa i Kraków pożegnają prezydencką parę: pogotowie i szpitale w pełnej gotowości

Ponad pół miliona żałobników na warszawskim Placu Piłsudskiego w sobotę (17 kwietnia), setki tysięcy na krakowskim Starym Mieście w niedzielę (18 kwietnia) i kilkadziesiąt głów różnych państw na Wawelu. - To mało komfortowa sytuacja dla służb medycznych i ratowniczych, ale nie obawiamy się tego. Mamy doświadczenie i odpowiednie środki - zapewnia Paweł Siennicki, lekarz miasta z Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy.

Uroczystości żałobne i pogrzebowe w Warszawie i Krakowie to ogromna operacja logistyczna, której będą musiały sprostać odpowiednie służby. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, całość przygotowań do uroczystości pogrzebowych koordynuje zespół ministra Michała Boniego z Kancelarii Premiera, ale w praktyce decyzje dotyczące zabezpieczenia medycznego uroczystości w Warszawie zapadają pomiędzy przedstawicielami wojewody, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans SPZOZ oraz stołecznego ratusza.

Na warszawskim placu Piłsudskiego uroczystości żałobne rozpoczną się w sobotę w samo południe. Uczestnicy zgromadzą się również w Ogrodzie Saskim i na sąsiednich ulicach, śledząc ich przebieg na telebimach. Pod Krzyżem Papieskim na placu, przy specjalnie przygotowanym ołtarzu, znajdą się zdjęcia ofiar katastrofy. O godzinie 13 zostanie odprawiona msza przez przedstawicieli polskiego Episkopatu. Wszystkie służby w Warszawie zostaną postawione w stan najwyższej gotowości.

Punkty medyczne w namiotach
– Będziemy dysponowali ponad 20 karetkami, zorganizujemy na terenie i w okolicach Placu Piłsudskiego 7 namiotów, punktów medycznych z łóżkami dla poszkodowanych. Każdy z nich będzie obsługiwany przez zespoły dwóch ambulansów. Udzielą one pomocy potrzebującym na miejscu, ale mogą także wozić pacjentów do pobliskich szpitali, które będą w ciągłej gotowości, ze zwiększonym personelem i zapasem łóżek – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Siennicki z Urzędu m. st. Warszawy.

Wojewódzkiemu pogotowiu pomogą w zabezpieczaniu uroczystości żałobnych także zespoły z województwa śląskiego, skąd przyjadą 3 karetki.

Trzonem operacji zapewnienia bezpieczeństwa medycznego będą jednak piesze patrole ratowników medycznych, przede wszystkim z organizacji harcerskich, PCK, Maltańskiej Służby Medycznej, Straży Pożarnej.

– Mają oni na bieżąco udzielać pierwszej pomocy i odprowadzać do karetek. Spodziewamy się, przede wszystkim zasłabnięć, odwodnień, wyziębień, itp. Takie zdarzenia będą stanowiły 95 proc. interwencji – ocenia Paweł Siennicki. – Część ratowników pojawi się na placu już w piątek wieczorem, żeby przygotować się do sobotniej akcji. Zostanie tam ustawiony jeden duży namiot, specjalnie na ich potrzeby – dodaje Siennicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH