Rozpoczął się I Międzynarodowy Kongres "Rehabilitacja Polska" w Warszawie. Naukowe spotkanie specjalistów w dziedzinie rehabilitacji, fizjoterapii i kultury fizycznej potrwa do niedzieli 14 września.

Kongresowi, zorganizowanemu przez Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii honorowo patronuje prezydent Lech Kaczyński.

– Rehabilitacja, to działania zmierzające do osiągnięcia jak najlepszego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, natomiast określenie „fizjoterapia” dotyczy zarówno osób niepełnosprawnych, jak i o prawidłowej wydolności psychofizycznej. Fizjoterapia to także profilaktyka, krzewienie postaw prozdrowotnych, podtrzymywanie sprawności i wydolności – mówił prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Marek Kilijański.

Fizjoterapia obejmuje takie działy jak kinezyterapia - leczenie ruchem, leczenie bodźcami fizycznymi - fizykoterapia, masaż leczniczy, balneoterapia - leczenie kąpielami, klimatoterapia - leczenie uzdrowiskowe, aerozoloterapia czy fototerapia - leczenie światłem.

W Polsce początki fizjoterapii sięgają XVI wieku, gdy nadworny lekarz króla Stefana Batorego, Wojciech Oczko, za przykładem Galena, propagował leczenie ruchem. W wieku XVII profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sebastian Petrycy zalecał ćwiczenia fizyczne, a w roku 1837 chirurg Ludwik Bierkowski zorganizował w Krakowie zakład gimnastyczno-ortopedyczny.

Po II wojnie światowej prof. Wiktor Dega założył klinikę ortopedii i rehabilitacji w Poznaniu, a prof. Marian Weiss – stołeczne centrum rehabilitacji w Konstancinie. Stworzona przez tych znakomitych specjalistów polska szkoła rehabilitacji przyczyniła się do rozwoju rehabilitacji na całym świecie – cechowało ją całościowe podejście do pacjenta i uznanie rehabilitacji za integralną część każdego etapu leczenia.

– Polska Szkoła Rehabilitacji zakłada wczesne rozpoczęcie, ciągłość i powszechność leczenia. Obecnie w Polsce jest około 50 tysięcy fizjoterapeutów, jednak z przyczyn finansowych, z powszechnością są problemy – mówił prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, dr Marek Krasuski. – Tymczasem rozwój rehabilitacji jest coraz bardziej potrzebny. Mnożą się urazy komunikacyjne, nie da się bez rehabilitacji prowadzić leczenia onkologicznego, kardiologicznego czy neurologicznego, społeczeństwo się starzeje. Poza tym coraz więcej jest dzieci, które od urodzenia wymagają rehabilitacji, choćby w powodu porażenia mózgowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH