Warszawa: bezpłatne badania na obecność wirusa HCV

Warszawiacy mogą skorzystać z bezpłatnych testów w kierunku zakażenia wirusem HCV, który wywołuje groźną chorobę wątroby, WZW C - poinformowali organizatorzy kampanii "Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu".

Bezpłatne testy są dostępne do 30 czerwca lub do puli wyczerpania zapasów w dwóch placówkach laboratoriów Synevo Laboratoria Medicover: przy ulicy Długiej 44/50 oraz Wałbrzyskiej 48. Na badania mogą zgłaszać się osoby w wieku 18-60 lat, które dotychczas nie były leczone w kierunku WZW C. Konieczne jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Wirus HCV (hepatitis C virus) wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, czy w studiu tatuażu.

- Do udziału w badaniach na obecność wirusa HCV we krwi zachęcamy szczególnie te osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu, poddawane były zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia czy bronchoskopia, czy też drobnym zabiegom medycznym takim jak usunięcie znamienia czy zęba, przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową, miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne, czy też stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe - apeluje dr Grażyna Cholewińska-Szymańska konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Specjalistka podkreśla, że WZW C potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, nie powodując żadnych dolegliwości. Na ogół chorobę wykrywa się przypadkowo - po wielu latach - w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, jak marskość czy rak. Wtedy często jest już za późno na skuteczną terapię. Dlatego WZW C określa się nieraz cichym zabójcą.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa je za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata.

- Zakażenia wirusem HCV w 80 proc. przypadków przechodzą w postać przewlekłą, a w konsekwencji prowadzą do marskości i raka wątroby będące wskazaniem do kosztownych przeszczepów tego narządu i śmierci. W Europie aż 60 proc. przypadków nowotworu wątroby jest wywołanych właśnie wirusem HCV - mówi prof. Waldemar Halota, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV.

Przeciwko wirusowi ciągle nie opracowano szczepionki. Dlatego, jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest jej wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Do diagnostyki WZW C służy proste badanie krwi na obecność przeciwciał anty-HCV.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH