Warszawa: będzie poradnia rehabilitacji uroginekologicznej

Wkrótce w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie rozpocznie działalność poradnia wczesnej rehabilitacji poporodowej i uroginekologicznej.

Poradnia przyjmie pierwsze pacjentki 9 maja br. Powstaje głównie z myślą o kobietach z objawami nietrzymania moczu oraz paniach przed ciążą, w ciąży i po porodzie.

- Szpital przeprowadza rocznie ok. 60 operacji leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu metodami TOT i TVT. Zależało nam, żeby efekt operacji nie został zaprzepaszczony, stąd idea powołania poradni, która zajmie się rehabilitacją tych pacjentek - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agnieszka Gibalska-Dembek, kierownik biura zarządu szpitala.

Jak informuje, do lecznicy często zgłaszają się pacjentki z bardzo zaawansowanymi objawami nietrzymania moczu.

- To wciąż jest temat tabu, któremu towarzyszą niewiedza lub błędne przekonanie, że w pewnym wieku lub po ciąży tak musi być. Zadaniem poradni będzie więc nie tylko rehabilitacja, ale i propagowanie profilaktyki w tym zakresie - dodaje Agnieszka Gibalska-Dembek.

W ramach poradni dostępne będą m.in. biofeedback - ćwiczenia mięśni dna miednicy pod kontrolą SEMG służące wzmacnianiu mięśni i umożliwiające szybką naukę prawidłowego napinania właściwej grupy mięśni oraz elektrostymulacje, przyspieszające wzmacnianie osłabionych i wiotkich mięśni stosowane w ramach przygotowania do operacji w dnie miednicy, w rehabilitacji pooperacyjnej i u pacjentek ze spastycznością mięśni.

Poradnię poprowadzi mgr Elżbieta Kaden, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, terapeutka biofeedback.

- W porównaniu z Francją czy krajami skandynawskimi, w Polsce rehabilitacją poporodową i uroginekologiczną zajmuje się niewiele lecznic. Brakuje też informacji na ten temat u lekarzy rodzinnych i ginekologów. Zależy nam, by kobiety były właściwie informowane i diagnozowane. Będziemy współpracować w tym zakresie z położnymi i ginekologami, informować o problemie na stronie internetowej i podczas zajęć w szkole rodzenia - mówi Elżbieta Kaden.

Zwraca uwagę, że pojawienie się objawów nietrzymania moczu bywa trudne do uchwycenia.

- Objawy nie pojawiają się nagle. Są nieregularne, narastają sukcesywnie. Poza tym część ginekologów utwierdza pacjentki w ciąży, że są to normalne incydenty związane z tym stanem. Tymczasem powinny być zaliczone do grupy ryzyka. We Francji standardem jest badanie palpacyjne u kobiet po porodzie i w razie zdiagnozowania nieprawidłowości skierowanie na rehabilitację - dodaje terapeutka biofeedback.

Jak podkreśla, wśród wielu pacjentek panuje przekonanie, że objawy nietrzymania moczu są nieodłączne starzeniu się organizmu.

- Wcale tak nie musi być. I w tym przypadku sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Leczenie operacyjne jest istotne, ale ono likwiduje tylko anatomiczne nieprawidłowości np. przy obniżeniu ścian pochwy i macicy. Jego efekty nie będą właściwe bez rehabilitacji uroginekologicznej - zaznacza Kaden. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH