Inwentaryzacja ma zostać przeprowadzona do 10 listopada w budynkach, które wytypowano na podstawie mapy fotograficznej. Eternit, którym w l. 70 masowo pokrywano dachy zawiera rakotwórcze włókna azbestu.

Zgodnie z przyjętym przez rząd "Programem oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032", samorządy gminne zobowiązane są do opracowania programów usuwania azbestu. Niezbędne są do tego informacje przekazane przez właścicieli budynków i właśnie ich zebraniu mają służyć wizyty inspektorów.

Usuwanie azbestu miasto Warszawa dofinansowuje od 2004 r. Dotychczas miasto wydało na ten cel ok. 2 mln zł. W przypadku dachów miasto pokryje w całości koszty demontażu, transportu i utylizacji azbestu. O ich nowe pokrycie będą musieli zadbać już sami właściciele. 

– Mamy świadomość, że nie wszyscy właściciele takich obiektów wiedzą o tym i że wypełnienie tego zobowiązania prawnego może stwarzać różnego rodzaju trudności i kłopoty, dlatego wychodząc naprzeciw mieszkańcom, miasto podjęło działanie zmierzające do stworzenia bazy do inwentaryzacji tych wyrobów - mówi Paweł Lisicki z ratusza.

Dokładny pomiar jest konieczny, gdyż taka mapa pokazuje jedynie obrys dachów, nie uwzględnia natomiast ich spadków, ani tego, że materiały te układane są na tzw. zakładkę. Obecne działania miasta dotyczą wyłącznie pokryć dachowych, jednak – jak podkreślił Lisicki – docelowo mają zostać zinwentaryzowane wszystkie wyroby azbestowe na terenie miasta, w tym te na elewacjach budynków, fragmenty konstrukcji, balkonów i sieci wodno-kanalizacyjnych.

Najwięcej budynków pokrytych azbestem znajduje się na terenie dzielnic oddalonych od centrum miasta - w Białołęce zidentyfikowano ich ponad 580, w Wawrze 544. Najbezpieczniejsze pod tym względem jest Śródmieście (osiem dachów), Ochota (11 dachów) i Żoliborz (12 dachów).

Jak powiedziała Janina Dębińska z wydziału monitoringu i informacji o środowisku, inspektorzy wybranej w przetargu na wykonanie inwentaryzacji firmy Favorit Filter Ekoinżynieria, którzy odwiedzą warszawiaków, będą dysponować upoważnieniem od prezydent miasta, na których będzie znajdować się numer ich dowodu tożsamości. Od czwartku będą oni pracować w Białołęce, na Targówku oraz Pradze Północ i Pradze Południe.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH