Warszawa: WIM uruchomi centrum urazowe

Pacjentów z całego Mazowsza przyjmować będzie centrum urazowe tworzone w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Zasięg udzielania pomocy przez centrum może się rozszerzyć w przypadku zastosowania transportu lotniczego.

Centrum urazowe w WIM powinno ruszyć z początkiem listopada tego roku. Wtedy też ci, którzy znajdą się w stanie nagłego zagrożenia życia, uzyskają w nowej placówce kompleksową pomoc medyczną, w tym szybką diagnostykę).

Obecnie szpital kupuje niezbędną wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną i sprzęt informatyczny. Ośrodek ma kosztować ponad 11,2 mln zł, z czego 9,55 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (reszta to dotacja celowa z Ministerstwa Zdrowia).

- Najpierw takich centrów urazowych miało być 10, potem 12, w końcu stanęło na 14 - mówi prof. Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Sieć centrów ma zmniejszyć wskaźniki śmiertelności i niepełnosprawności związane z nagłymi stanami zagrożenia życia. Odsetek tzw. zgonów do uniknięcia sięga w Polsce 20-25 proc.

Wysoka jest także śmiertelność pourazowa (co roku z powodu ciężkich lub wielonarządowych urazów umiera ok. 30 tys. osób) i wskaźnik kalectwa pourazowego. To ostatnie dotyka obecnie ok. 40 proc. pacjentów ulegających urazom powstałym w wyniku wypadków drogowych, pożarów, katastrof budowlanych ale i naturalnych.

Powołanie centrów ma także skrócić czas potrzebny do udzielenia pomocy, ale przede wszystkim zapewnić kompleksowość wykonywanych czynności medycznych przy jednoczesnej znaczącej poprawie jakości opieki.

- Powstanie centrów można uznać za sukces obecnego ministra zdrowia, bowiem to właśnie Ewie Kopacz udało się wykorzystać wsparcie unijne, a zarazem doprowadzić do odpowiednich zapisów w ustawie o ratownictwie medycznym. Wydanie rozporządzenia wykonawczego i przekonanie dyrektorów szpitali wieloprofilowych było kolejnym krokiem - zaznacza prof. Jakubaszko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH