Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przedstawi dziś, o 11.00, na konferencji prasowej sytuację chorych na SM. Za dwa dni - 27 maja po raz pierwszy w historii obchodzony będzie Światowy Dzień SM.

 Z tej okazji w blisko 50 krajach, na 6 kontynentach odbędą się dziesiątki wydarzeń plenerowych, seminariów, konferencji, gal i koncertów charytatywnych. Wszystkie mają jeden cel - budować powszechną świadomość choroby. Inicjatorem wydarzenia jest Międzynarodowa Federacja Stwardnienia Rozsianego - organizacja zrzeszająca krajowe organizacje SM z całego świata.

Stwardnienie rozsiane w Polsce stanowi poważny problem. Choruje na nie ok. 60 000 osób, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu w Europie pod względem liczby chorych na SM, po Niemczech (120 tys. chorych) i Wielkiej Brytanii (85 tys. Chorych).

Zgodnie z Rezolucją Parlamentu Europejskiego z grudnia 2003 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej za wyjątkiem Polski, od lat obowiązują standardy, które gwarantują osobom chorym na SM kompleksową pomoc i dostęp do nowoczesnych terapii. Polska pozostaje jednak jedynym europejskim krajem, który nie ma programu kompleksowej pomocy chorym na stwardnienie rozsiane, a leczenie tego schorzenia nie jest w jednolity sposób finansowane ze środków publicznych.

Dostęp do refundacji leczenia chorych na SM nie jest równy na terenie całej Polski, ponieważ decyzja o refundacji leczenia pacjentów z SM jest zależna od polityki lokalnych oddziałów NFZ. Dla przykładu: najłatwiejszy dostęp do refundacji mają: Łódź, Wrocław, Zielona Góra, a najtrudniejszy: Gdańsk, Szczecin i Katowice.

W efekcie, jedynie niecały 3 proc. spośród wszystkich chorych na SM w kraju może zostać objętych leczeniem refundowanym przez NFZ (ok. 1600 terapii w 2008 roku dla grupy ok. 60 000 chorych). A w porównywalnych z Polską krajach europejskich dostępność leczenia jest na dużo wyższym poziomie: w Słowacji 5 proc., w Bułgarii 6 proc., na Węgrzech 8 proc., w Czechach 9 proc. W większości krajów Unii Europejskiej leczenie ma zapewnione ok. 30 proc. chorych, a w USA około 45 proc. Polska plasuje się wśród krajów europejskich, na przedostatnim, przed Białorusią, miejscu pod względem dostępności do terapii, a musimy pamiętać, że polscy chorzy na SM stanowią trzecią, co do wielkości grupę w Europie...

Tymczasem, stwardnienie rozsiane niepoddane leczeniu modyfikującemu skutkuje szybszym rozwojem choroby. W konsekwencji chory szybciej traci zdolność do samodzielnego aktywnego życia. Ze względu na przewlekły charakter, stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn długotrwałej niezdolności do pracy oraz rent chorobowych. 

Konferencja prasowa w ramach obchodów I Światowego Dnia
      Stwardnienia Rozsianego, organizowana przez Polskie
      Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH