Warszawa: Ministerstwo Zdrowia stawia wymagania centrom urazowym

Powstanie kilkunastu specjalnych centrów urazowych przewiduje nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym z lipca 2009 r.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, centra będą musiały spełniać określone wymagania w zakresie sprzętu medycznego, jak i łączności. Ze względu na wieloprofilowość szpitala i określony rodzaj pacjentów, muszą posiadać odpowiednią kadrę medyczną oraz wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny i leczniczy, a także zapewnić dostęp (bezpośrednio lub poprzez nawiązanie porozumienia) do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną.

Centra muszą zapewnić w swojej strukturze działanie pracowni endoskopii diagnostycznej i zabiegowej czynnej całą dobę. Ponadto mają posiadać dostęp do całodobowego wykonywania badań diagnostycznych i laboratoryjnych.

Kolejnym niezbędnym elementem jest posiadanie łączności z centrum powiadamiania ratunkowego, innymi zakładami opieki zdrowotnej, zespołami ratownictwa medycznego, w tym lotniczymi, regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego. Centrum urazowe powinno posiadać także możliwości szybkiego przekazywania danych o pacjencie między oddziałami szpitala, a także dokonywania konsultacji telemedycznych z zakładami opieki zdrowotnej w kraju i na świecie.

Projekt rozporządzenia zawiera także kryteria kwalifikacji osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do leczenia w centrum urazowym.

W ocenie MZ, powyższe rozwiązania zapewnią możliwość szybkiej wymiany informacji. Jak podkreśla resort, centra urazowe mają zabezpieczyć ciągłość szybkiego postępowania diagnostycznego oraz kompleksowe leczenie w jednym, wysokospecjalistycznym szpitalu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Utworzenie centrów urazowych ma przyczynić się do zmniejszenia powikłań, a także do obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego.

Wstępna diagnostyka pacjenta odbywać się będzie w szpitalnym oddziale ratunkowym, wykona ją zespół urazowy, zostanie wdrożone leczenie w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych, a także podjęta będzie decyzja o dalszej terapii. Zespół udzielający pomocy został określony w ustawie, jako Trauma Team. W jego skład wejdą: lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej, lekarze specjaliści dziedzin medycyny mających zastosowanie w oddziałach zabiegowych oraz lekarz specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH