Warszawa: Instytut Reumatologii obchodzi 60-lecie istnienia

Instytut Reumatologii im. prof. E. Richter w Warszawie, placówka, która odegrała ważną rolę w rozwoju reumatologii w Polsce, obchodzi w tym roku 60-lecie swego istnienia.

Jak podkreśla prof. Jerzy Stelmachów, dyrektor ds. klinicznych Instytutu Reumatologii im. prof. Eleonory Reicher w Warszawie, w stosunku do lat 50. XX wieku w reumatologii nastąpił prawdziwy przełom.

- Dokonała się rewolucja w zakresie klasyfikacji i diagnozowania chorób reumatycznych, wprowadzono nowe metody leczenia, w tym terapie biologiczne, nastąpił znaczny rozwój wiedzy na temat epidemiologii chorób reumatycznych oraz sposobów poprawy jakości życia pacjentów. Jednak główne idee, które przyświecały założycielce Instytutu - profesor Eleonorze Reicher - pozostały bez zmian. Dalej najważniejsza dla nas jest nowoczesna i skuteczna pomoc osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczne - pisze w liście z okazji jubileuszu prof. Stelmachów.

Zaznacza, że choroby reumatyczne stanowią bardzo ważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny również w krajach najwyżej rozwiniętych. Ich zwalczanie staje się jednym z podstawowych wyzwań dla współczesnej medycyny i wymaga wsparcia ze strony świata polityki - w ponadnarodowej skali. W krajach Unii Europejskiej na dolegliwości reumatyczne dotyczące układu mięśniowo-kostno-stawowego cierpi 30-40 proc. populacji.

Prof. Stelmachów wskazuje, że Instytut odegrał fundamentalną rolę w rozwoju reumatologii w Polsce. Był pionierską instytucją organizującą opiekę reumatologiczną na terenie kraju, stworzył system dyspanseryzacji chorych na choroby reumatyczne, przyczynił się do uznania reumatologii za niezależną specjalizację.

Obchodom jubileuszu 60-lecia istnienia towarzyszy m.in. konferencja Nowe Technologie - Postępem w Chorobach Reumatycznych, która odbędzie się 5 października.

Więcej: www.leczymyjuz60lat.pl
  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH