Warszawa: I Dzień Budowania Świadomości o Nowotworze NET Fot. Stowarzyszenie Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne

W poniedziałek (10 listopada) przypada międzynarodowy dzień budowania świadomości o guzach neuroendokrynnych NET. W tym roku Polska po raz pierwszy włącza się w jego obchody.

Z tej okazji podczas Rajdu Miejskiego w Warszawie 15 listopada br. odbędzie się akcja społeczna Zebra Challenge. To inicjatywa, która zwróci uwagę na zagadkowy i trudny w diagnozie nowotwór NET.

Guzy Neuroendokrynne NET to nowotwór, który rozwija się powoli i często niezauważalnie. Zazwyczaj umiejscawia się w układzie pokarmowym dając mylące objawy, które wskazują na zespół jelita drażliwego lub chorobę Leśniewskiego-Crohna.

Do niedawna prawidłowo rozpoznawany był jedynie co 25 przypadek choroby, a diagnoza trwała od 3 do 7 lat. Obecnie dzięki postępowi wiedzy diagnostyka jest sprawniejsza. Jednak to wciąż zbyt mało by mówić o sukcesie, tym bardziej, że liczba chorych z tym typem nowotworu jest coraz większa. Aby budować świadomość w tym obszarze Stowarzyszenie Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne organizuje akcję edukacyjną Zebra Challenge.

Ponieważ guzy neuroendokrynne to nowotwór niejednoznaczne w ocenie, międzynarodowym symbolem działań edukacyjnych w tym obszarze stała się zebra (trudno stwierdzić czy jest ona w białe czy też w czarne pasy). Zebra Challenge to międzynarodowa, edukacyjna inicjatywa wspierająca pacjentów z nowotworem NET. Ludzie na całym świecie w listopadzie biorą udział w różnych wyzwaniach sportowych, by okazać swoje wsparcie, propagować wiedzę na temat tej nieznanej choroby i pokazać, że dzięki szybkiej diagnozie oraz leczeniu pacjenci mogą być równie aktywni.  

Zapisy chętnych do udziału w pierwszej polskiej akcji  otwarte są do 14 listopada. Szczegóły dotyczące Rajdu odnaleźć można na stronie internetowej: www.warszawa_2014.team360.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych