Warszawa: Amazonki świętują 25-lecie - wkrótce Marsz Różowej Wstążki

W sobotę (8 sierpnia) w Warszawie odbędzie się 15. Marsz Różowej Wstążki, współorganizowany przez Stowarzyszenie "Amazonki", które w tym roku świętuje swoje 25-lecie.

Imprezie towarzyszyć będzie akcja "Piersi w mieście" zachęcająca do badań profilaktycznych.

- Obchody naszego jubileuszu będą podsumowaniem dotychczasowej walki z rakiem piersi i otwarciem nowego rozdziału w życiu organizacji. Chcemy zwrócić oczy całej Polski na kobiety, ich piękno i zdrowie - podkreśliła Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa Centrum.

Stowarzyszenie "Amazonki" powstało w 1987 r.

- Byłyśmy grupą przestraszonych kobiet po przebytym raku piersi i mastektomii. Razem uczęszczałyśmy na zajęcia rehabilitacyjne. Zaczęłyśmy rozmawiać, dzielić się doświadczeniami, obawami, troskami. Dawało nam to dużą siłę. Aż w końcu postanowiłyśmy podzielić się nią z innymi kobietami - wspomina Zofia Michalska, jedna z założycielek stowarzyszenia.

Pierwszymi przedsięwzięciami Amazonek były wspólna rehabilitacja psychiczna i fizyczna. Wielkim wyzwaniem minionego dwudziestolecia była budowa Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego przy Zakładzie Rehabilitacji Centrum Onkologii, które w 2007 r. zostało oddane do użytku.

- Nowym przedsięwzięciem Amazonek jest budowa Domu Chorych na Raka. Został pomyślany jako miejsce dziennego pobytu dla pacjentów, którzy są w trakcie leczenia, rehabilitacji, zdrowienia. Miejsce, gdzie poczują się dobrze, gdzie będą mogli wracać do zdrowia - powiedziała Kozik.

W ciągu 25 lat Amazonki zrealizowały wiele akcji profilaktycznych, takich jak "Różowa Wstążeczka", skierowana do dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych czy "Breast Friends - Przyjaciele od Piersi", akcentująca konieczność indywidualnego podejścia do pacjenta i znaczenie wsparcia bliskich podczas terapii. Od 15 lat Amazonki wspólnie z firmą Avon prowadzą "Wielką Kampanię Życia" na rzecz profilaktyki, w ramach której co roku organizowane są Marsze Różowej Wstążki.

Z okazji jubileuszu Amazonki zaplanowały akcję profilaktyczną "Piersi w mieście". W Miasteczku Zdrowia i Urody, które zorganizowane zostanie na Placu Defilad, przed wejściem głównym Pałacu Kultury i Nauki będzie można wykonać USG, mammografię, skonsultować się ze specjalistami, nauczyć samodzielnie badać piersi i uzyskać wiele wskazówek, jak zdrowo żyć; w akcji wezmą udział m.in. brafitterki, makijażyści oraz dietetycy.

Akcja rozpocznie się 15. Marszem Różowej Wstążki. Początek zaplanowano na Nowym Świecie przy ul. Chmielnej o godz. 12, skąd jego uczestnicy przejdą na Plac Defilad. 25-leciu Amazonek towarzyszyć będzie także m.in. wydanie albumu o historii ruchu i książki "Mam go! Rak piersi, strefa prywatna, strefa publiczna". Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH