Warszawa: 20 placówek pomaga dzieciom - ofiarom przemocy

Dziecko, które doświadczyło przemocy seksualnej, powinno być badane tylko raz i tylko raz przesłuchiwane - przekonywali uczestnicy konferencji z okazji powstania w tym roku w Warszawie sieci 20 placówek, które mają pomagać dzieciom - ofiarom przemocy.

Placówki Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie znajdują się na terenie 14 stołecznych dzielnic. W ramach 10-miesięcznego szkolenia do pomocy dzieciom została przygotowana grupa psychologów i pedagogów, którzy teraz służą pomocą głównie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Uczestnicy konferencji wskazywali na konieczność współpracy środowisk lekarzy, biegłych sądowych przy opracowywaniu i wdrażaniu procedur, którym podlega skrzywdzone dziecko.

Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości Andrzej Augustyniak podkreślił, że ważne jest, aby dziecko, które padło ofiarą przemocy seksualnej, było badane i przesłuchiwane tylko raz. – Niestety, niejednokrotnie biegli dostają nieprawidłowo, z punktu widzenia przydatności dla czynności procesowych, opisane badanie dziecka przeprowadzone przez lekarza – zaznaczył Augustyniak.

Jego zdaniem lekarze nie znają odpowiednich procedur. Lekarze nie mają też świadomości, że przeprowadzone badanie staje się dowodem w sądzie.

–  Wszystkich bardzo porusza to, że dzieci są wykorzystywane seksualnie, ale to nie oznacza, że wszystkie drzwi się przed nimi otwierają i tak naprawdę lekarze, np. ginekolodzy bronią się rękami i nogami, bo nie chcą potem być świadkami w sądzie, nie chcą wydawać opinii, które są wiążące – podkreśliła Joanna Zmarzlik z fundacji Dzieci Niczyje.

– Dlatego przeszkoleni psycholodzy i pedagodzy, to dopiero początek budowania sieci pomocy. Szkolenia powinny objąć także lekarzy, prawników, biegłych sądowych – mówiła.

Joanna Kuszczyk z Fundacji Mederi wskazała problem braku procedury NFZ dotyczącej badania dziecka, które padło ofiarą gwałtu. Podkreśliła, że takie badanie różni się od badania osoby dorosłej i trwa zazwyczaj znacznie dłużej. Dodała też, że nie ma właściwego przepływu informacji dot. dalszych losów przebadanego w szpitalu dziecka.

Warszawska Sieć Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie koordynowana jest przez fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka i stołecznym ratuszem. Według organizatorów konferencji, ok. 0,4 proc. dzieci do 15. roku życia doświadcza przemocy seksualnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH