Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 11-03-2013 16:49

Warmińsko-Mazurskie: jak obronić się przed rakiem jelita grubego

Trwający Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego to doskonała okazja, by przypomnieć o możliwości wykonania kolonoskopii. W województwie warmińsko-mazurskim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad 3,5 tys. osób - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Nowotwór jelita grubego jest drugim, po raku płuca u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najczęściej występującym w Polsce. Jest diagnozowany u ponad 15,5 tys. osób rocznie. Należy też do grupy nowotworów najbardziej obarczonych śmiertelnością, powodując każdego roku śmierć 10,5 tys. osób.

Wcześnie wykryty daje lekarzom szansę na szybkie podjęcie leczenia i skuteczniejszą terapię.

Przy okazji rozpoczynającego się właśnie Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego Polskie Towarzystwo Stomijne apeluje, by nie bać się badań kolonoskopowych. Pacjenci w wieku 55-64 lata mogą poddać się bezpłatnej kolonoskopii, która wykonywana regularnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 60-90 proc.

Szacuje się, że w grupie wiekowej 55-64 lata na polipy cierpi aż jedna czwarta badanych, a 5 proc. z nich najprawdopodobniej zachoruje na raka. Dla osób w tym wieku profilaktyczna kolonoskopia jest bezpłatna.

Na bezpłatną kolonoskopię mogą też liczyć osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z takim schorzeniem.

Więcej: www.gazeta.pl