Walka z rakiem szyjki macicy: na razie przegrywamy i źle wydajemy pieniądze

W październiku, miesiącu walki z rakiem, specjaliści zgodnie kontestowali badania skryningowe oceniając, iż dotychczasowy program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy to strata pieniędzy…

Podobnie jak program dotyczący raka piersi i nowotworów przewodu pokarmowego. - Żaden z nich nie działa dobrze. Badania skryningowe spełniają swoją rolę, jeśli zgłaszalność jest na poziomie 70 proc. W przypadku raka szyjki macicy sięga ledwie 30 proc. Może to sprawa kulturowa, edukacji, może niewykorzystanie potencjału różnych nośników - stawia diagnozę prof. Jacek Jassem, kierownik kliniki onkologii i radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Co roku w Polsce wykrywanych jest 3400-3700 nowych zachorowań za raka szyjki macicy, co roku na ten nowotwór umiera 2 tys. kobiet.

- Na realizację programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy rozpoczętego w 2003 roku, w tym wysłanie zaproszeń na badania do 3,3 mln kobiet, Ministerstwo Zdrowia i NFZ wydały "w dobrej wierze" 16 mln zł, a efekt był niewielki - opisuje prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

- W ramach tak dużego programu, dzięki któremu w ciągu 6 lat udało się zbadać 6 mln kobiet, nie osiągnięto podstawowego celu programu, jakim jest obniżenie wskaźnika umieralności na raka szyjki macicy.

Jak przyznają specjaliści, dotychczasowe działania pokazały bezradność w obliczu walki z chorobą. Zawiadomienia wysyłane pocztą nie sprawdziły się. Akcje straszące konsekwencjami późno wykrytej choroby również nie przyniosły rezultatów.

Nagradzać za udział

Obawa to tylko jeden z powodów braku odpowiedzi kobiet na zaproszenia. Inne to wstyd przed wizytą u znajomego lekarza ginekologa w małym środowisku. Problemem jest także zgłaszanie się na badania ciągle tych samych osób.

Ale nawet jeśli kobieta przyjdzie na badanie, zdarza się, że jest pozostawiana z tym "problemem" sama sobie - nikt nie informuje jej o wyniku. Nie funkcjonuje baza danych, które kobiety były na badaniu, jaki jest wynik cytologii i kto wykonywał badanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH