Walka z próchnicą u dzieci: bez rodziców to się nie uda Fot. archiwum

W profilaktyce chorób jamy ustnej, oprócz edukowania dzieci, niezwykle ważne są obecność i zaangażowanie rodziców - podkreślają stomatolodzy. Powołując się na dane IPSOS alarmują, że próchnicą w Polsce dotkniętych jest ponad 75 proc. dzieci w wieku od 6 do 9 lat.

We wtorek (8 września) w Poznaniu zainaugurowano trzecią edycję ogólnopolskiego programu profilaktycznego "Chroń Dziecięce Uśmiechy".

Podczas konferencji prasowej organizatorzy programu zwrócili uwagę, że poza edukowaniem samych dzieci, w walce z próchnicą niezwykle ważne jest także wsparcie rodziców i opiekunów. Z danych IPSOS zebranych podczas dwóch poprzednich edycji programu wynika, że dzieci cierpiących na próchnicę jest w Polsce ponad 75 proc. Zdaniem lekarzy jest to niezwykle zły wynik.

- Statystyki są zatrważające i niestety prawdziwe. Największym problemem poza samą próchnicą, jest to, że dzieci nie są oswojone z gabinetem dentystycznym i po prostu się boją. Często jest też tak, że strach na dzieci przenoszą sami rodzice - powiedziała stomatolog dr Monika Bednarek.

Dr Karolina Gerreth z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej podkreśliła, że w przypadku profilaktyki próchnicy u dzieci rola rodziców i opiekunów jest nieprzeceniona.

- Każdy program profilaktyczny, który ma celu poprawę tych statystyk jest niezwykle ważny. Musimy mieć jednak świadomość, że próchnica to choroba i to choroba zakaźna, którą dzieci bardzo często zarażają się od swoich rodziców. Należy więc z jednej strony realizować projekty skierowane dla dzieci w różnych grupach wiekowych, ale nie zapominać także o rodzicach - podkreśliła.

Gerreth zwróciła także uwagę na kwestię preprofilaktyki, która polega na edukacji rodziców na temat różnych chorób, w tym próchnicy, jeszcze przed narodzinami dziecka. Jej zdaniem jest to bardzo dobry czas na zapoznanie się zawczasu z chorobami, na jakie mogą być narażone ich dzieci w przyszłości oraz na naukę właściwych nawyków przez przyszłych rodziców.

- Rodzice są pierwszymi nauczycielami, to oni właśnie dają dzieciom przykład w życiu, w domu. Preprofilaktyka ma te przewagę, że przyszli rodzice uczeni są i właściwych nawyków żywieniowych i nawyków higienicznych, w tym np. tego kiedy i jak często zjawiać na kontrolnych wizytach u stomatologa. Moim zdaniem od tego powinniśmy zacząć, natomiast kolejnymi etapami powinna być właśnie edukacja w przedszkolach i szkołach - dodała Gerreth.

W ramach trzeciej edycji programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy", który odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, przebadanych ma zostać 9 tys. uczniów w wybranych szkołach podstawowych na terenie sześciu województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i małopolskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH