Prognozy są wstrząsające - do 2030 roku co najmniej 75 milionów ludzi na świecie będzie cierpieć na chorobę nowotworową. Co roku diagnozę

Jeżeli obecna tendencja zachorowań się utrzyma, nowotwór już za dwa lata stanie się światowym zabójcą numer jeden. Wyprzedzi choroby serca. Dane szacunkowe za ten rok mówią o ok. 12,4 mln nowych zdiagnozowanych przypadków i 7,6 mln zgonów z tego powodu.

Jak prognozuje John Seffrin z Amerykańskiego Towarzystwa Walki z Rakiem, za dwa lata nowotowry pod względem umieralności wyprzedzą choroby serca. Już dziś rak jest przyczyną jednego na osiem zgonów na całym świecie.

„Globalne obciążenie związane z nowotworami wzrosło w ostatnich 30 latach ubiegłego stulecia dwukrotnie. Oceniamy, że ponownie podwoi się między 2000 a 2020 rokiem i prawie potroi do 2030 roku” – czytamy w raporcie WHO.

– Rak jest przyczyną jednego z największych kryzysów w historii ochrony zdrowia. I nikt o tym nie mówi – podkreśla dr Douglas Blayney, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Chorych na raka będzie przybywać w tempie ok. 1 proc. co każde 12 miesięcy. W związku z intensywnymi kampaniami antynikotynowymi w bogatszych krajach liczba palaczy znacząco spadła. Amerykanie się chwalą, że w 2007 roku mniej niż 20 proc. dorosłych przyznawało się do palenia tytoniu. To najlepszy wynik w historii. W USA i Europie poprawia się także wczesna wykrywalność nowotworów dzięki badaniom przesiewowym raka piersi i jelita grubego. Dzięki dostępności nowoczesnych terapii udaje się również obniżyć śmiertelność u pacjentów z już zdiagnozowaną chorobą.

Tymczasem w krajach uboższych trend jest odwrotny. Przybywa palaczy. Aż 40 proc. z nich mieszka w Indiach i Chinach – podkreśla Seffrin. Najczęściej występujące tam typy raka to jednocześnie te, którym możemy w dużym stopniu zapobiegać. Rak płuc – najczęściej rozpoznawany i zabijający najwięcej osób – jest ściśle związany z paleniem tytoniu. Na raka szyjki macicy – głównego zabójcę kobiet w krajach rozwijających się – mamy już szczepionkę. Rak piersi – globalnie największy zabójca kobiet – odpowiednio wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny.

Naukowcy podkreślają, że dramatyczny wzrost liczby pacjentów z nowotworami będzie również efektem wzrostu populacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH