WHO wzywa do zaprzestania badań krwi na obecność gruźlicy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w środę (20 lipca) do bezzwłocznego wstrzymania badań krwi na obecność aktywnej postaci gruźlicy, ponieważ są one mylące i niosą zagrożenie dla zdrowia milionów ludzi, głównie w krajach rozwijających się.

Jest to pierwszy raz, kiedy WHO wydaje jawnie "negatywną" rekomendację przeciwko praktyce powszechnie stosowanej w postępowaniu z gruźlicą.

Produkcją zestawów do badań zajmują się głównie zachodnie firmy, które eksportują je do krajów rozwijających się, ponieważ w krajach zachodnich nie spełniają wymaganych standardów - twierdzą przedstawiciele WHO.

Po trwających cały rok gruntownych badaniach, WHO stwierdziła, że przeważające dowody wykazują, iż zestawy do badania krwi dają poziom błędu nie do zaakceptowania i dlatego narażają życie pacjentów - powiedział szef działu WHO do walki z gruźlicą Mario Raviglione.

Badanie, mające diagnozować czynną postać gruźlicy poprzez wykrycie we krwi pacjenta przeciwciał lub antygenów jest wyjątkowo trudne - pisze na swoich stronach internetowych WHO.

U pacjentów mogą występować różne przeciwciała, sugerując, że mają oni czynną gruźlicę, nawet jeśli wcale nie są na nią chorzy. Mogą wytwarzać przeciwciała w obronie przed innymi niż prątki Kocha drobnoustrojami, co może mylnie być odczytywane jako aktywna postać gruźlicy. W rezultacie na tej podstawie nie można zdiagnozować gruźlicy bądź zdiagnozować ją mylnie - wyjaśnia na swoich stronach WHO.

Jak powiedział Raviglione badanie krwi w celu zdiagnozowania aktywnej postaci gruźlicy jest złą praktyką. Rezultaty są niespójne, niedokładne i narażają życie pacjentów.

Jeśli chodzi o testy mające wykrywać uśpioną (latentną) postać gruźlicy, są one obecnie badane przez WHO.

- Testy do badania krwi na obecność gruźlicy są często docelowo produkowane z myślą o krajach, które mają słabe mechanizmy regulacyjne odnośnie diagnostyki i gdzie zachęty marketingowe mogą brać górę nad dobrem pacjentów - powiedziała doktor Karin Weyer, koordynatorka działu diagnostyki gruźlicy i laboratoriów w jednostce WHO do walki z gruźlicą.

- Jest to wielomilionowy biznes ześrodkowany na sprzedaży substandardowych testów dających rezultaty, na których nie można polegać - zaznaczyła.

Na gruźlicę umiera co roku na świecie 1,7 mln ludzi. Choroba ta jest główną przyczyną śmierci ludzi z AIDS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH